Fékeznék az energiaárakat

Júliustól nem emelkedhet a lakossági gáz és az áram ára, ha a parlament már ma dönteni tud a hatósági ár bevezetéséről szóló törvényjavaslatról. Csakhogy a módosítás sürgős tárgyalásához ellenzéki szavazatokra is szükség van, mert a házszabálytól csak négyötödös többséggel lehet eltérni.

Szilágyi Richárd
2010. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mai ülésén akár el is fogadhatja azt a törvényjavaslatot az Országgyűlés, amely alapján ismét hatósági ára lesz a lakossági és a kisfogyasztói energiának. A fideszes Rogán Antal által benyújtott törvénymódosítás szerint az egyetemes földgáz- és villamosenergia-szolgáltatók lakossági és kisfogyasztói árait a jövőben újra az illetékes miniszter határozza meg. Az előterjesztés szerint a jelenlegi árak maradnak érvényben mindaddig, amíg a miniszter rendeletet alkot az új árszabályozásról. Az energiaszolgáltatásban bevezetendő ármoratóriumot a gazdasági akcióterv pontjai között Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be múlt hét kedden az Országgyűlésben.
Ma dönthet a Ház a miniszterelnök által benyújtott, a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozattervezetről, az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reform előkészítéséről szóló javaslatról és egy alkotmánymódosításról. Utóbbit a fideszes Mátrai Márta kezdeményezte: az ellenzéki pártok és civil szervezetek tiltakozását kiváltó törvényjavaslat szerint egy nyolctagú, kormánypárti többségű bizottság jelölheti a jövőben az alkotmánybírákat. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökét és alelnökeit jelölő eseti bizottság létrehozásáról szóló javaslatról, illetve a tagok megválasztásáról is szavazhatnak a képviselők. Az ÁSZ elnök-, illetve alelnökjelöltjévé az válik, aki a nyolc tagból álló, kormánypárti többségű bizottságban legalább öt tag támogatását megkapja.
A helyi iparűzési adóval kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáját is ma kezdik a képviselők: az előterjesztés szerint a második fél évtől az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal helyett újra az önkormányzatok szedhetik be a helyi iparűzési adót.
Az Országgyűlés várhatóan szavaz majd Samu Tamás Gergő (Jobbik) mentelmi jogának felfüggesztéséről. Az interpellációk és azonnali kérdések során pedig többek között szocialista képviselők arról faggatják a minisztereket, hogy „Megint befagyasztják a családi pótlékot négy évre?”.
Holnap valódi nagyüzem lesz a Házban: többek között az egyszerűsített foglalkoztatásról, a kulturális örökség védelméről, a közbeszerzésekről és a közoktatásról szóló törvények módosításainak általános vitáit is lefolytatják.

Utolsó ülés. A kormány még a parlament nyári szünete előtt meg kívánja teremteni a 29 pontos akcióterv alkotmányos és törvényi alapjait – mondta tegnap közrádióban Schmitt Pál. Az Országgyűlés elnöke a Vasárnapi Újságnak elmondta, hogy július 19-én lesz a nyári szünet előtti utolsó parlamenti ülés, addig kell dönteni a szükséges jogszabályokról. Közölte azt is, a 45 tagú alkotmány-előkészítő bizottság az év végéig dolgozza ki javaslatait az alkotmánymódosítás fő irányaira és az új alkotmány karakterére. A módosító javaslatokat ezután terjesztik az Országgyűlés elé. (MR)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.