Negyvenmillió forint plusztámogatást nyújtott a Fővárosi Közgyűlés májusban a Főkert Nonprofit Zrt.-nek egy olyan feladatért, amelyet mindaddig ingyenesen látott el egy egyesület. Az intézkedést Lakos Imre, az SZDSZ-ből azóta kilépett fővárosi képviselő, Újbuda alpolgármestere kezdeményezte. A fővárosi döntést megelőzően március 31-én „területcsere” történt, vagyis a kezelési jogot elvették a Feneketlen-tavi Horgászegyesülettől, s azt a Főkertre ruházták. Ez két szempontból meglepő, a döntés-előkészítésből a területet 1982 óta ingyen gondozó egyesületet kihagyták, s kiderült, a Főkert és a társaság tulajdonában álló gazdasági társaságok tevékenységével kapcsolatban időközben hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Budapesti Rendőr-főkapitányság. A hatóság többek között éppen a fővárostól kapott pénzek felhasználását vizsgálja.
Mint megtudtuk, a Főkert ellen különösen nagy kárt okozó természetkárosítás miatt is feljelentést tettek a tizenegyedik kerületi rendőrkapitányságon. Kulcsár János, a Feneketlen-tavi Horgászegyesület elnöke lapunknak elmondta, 2007 telén a tó körüli parkot kezelő Főkert munkatársai pétisót szórtak ki a közeli utak, sétányok csúszásmentesítésére, s ez közrejátszhatott a halállomány szinte teljes kipusztulásában. A cég park- és fasorfenntartási igazgatója, Erdősné Győrffy Márta lapunk megkeresésére azt közölte, nem igazak a vádak, állítása szerint nem pétisóval, hanem faaprólékkal dolgoztak. Az ügyben a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya indított eljárást.
Lakos Imre lapunknak cáfolta, hogy összefüggés lenne a nyomozások és a támogatás között. – Májusban fel kellett osztanunk egymilliárd forintot. Az említett civil szervezet nem a parkot, csak a tavat gondozhatta, ám mivel idén nem kapták meg a horgászati engedélyt, és a tó környezetét fel kellene újítani, a feladatot az önkormányzati cégre bíztuk – érvelt a politikus. Leszögezte: a pénz nem ajándék, számon kérik a munkát. A Főpolgármesteri Hivatalnál közölték: a tó elsődlegesen dísz- és nem horgász-funkciót tölt be, haltelepítés egyelőre nem szerepel a tervek között.
A hűtlen kezelés miatt hétfőn elrendelt nyomozásban azt is vizsgálják, hogy a Főkert, valamint a leányvállalatai kezelésében lévő ingatlanok milyen módon kerültek ki az önkormányzat tulajdonából. A Hír TV-nek a múlt héten nyilatkozó Kocsis László volt vezérigazgató is az előzetes letartóztatásban lévő Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettest és Demszky Gábor egykori főtanácsadóját, Mesterházy Ernőt nevezte meg a „pénzszivattyú” működtetőiként, akárcsak korábban mások a BKV, az FKF vagy a Főtáv ügyeiben.
Bagdy Gábor (KDNP) emlékeztetett: a fővárosi gazdasági bizottság javaslatára évekkel ezelőtt elfogadta, hogy szerezzék vissza a Főkertből kiszervezett parkfenntartási cég többségi tulajdonát, ám a határozatot senki sem hajtotta végre. A Főkert más társaságait is a volt vezető szerezte meg, akit tavaly indokolás nélkül menesztettek.
Somlyódi Csaba, a gazdasági bizottság MSZP-s elnöke nem hallott a nyomozásokról. Úgy tudja, a vagyon „visszavásárlására” nem volt pénze az önkormányzatnak, de a „részleteket Demszkyék intézték”.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit