Korrupcióellenes horvát ámokfutás

Damir Polancec, a tavaly leköszönt kormányfő, Ivo Sanader helyettese már egy ideje vizsgálati fogságban van a Podravka élelmiszer-ipari céggel kapcsolatos visszaélések miatt, de terhelő bizonyítékokat gyűjtenek ellene a szülőfalujának stadionjában felszerelt drága világítás okán is. Úgy vélik, a volt miniszterelnök-helyettes ezt az „apró” szívességet szűkebb pátriájának közpénzekből finanszírozta.

Kovács Mária
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jadranka Kosor horvát kormányfő engesztelhetetlen korrupcióellenes küzdelme az utóbbi napokban még egy gyanús ügyet hozott felszínre, amelyben szintén Polancecet vélik bűnösnek: a sebenicói (Sibenik) könnyűfémmű (TLM) eladását az ugyancsak horvát Adrial-csoportnak, valamint annak a horvát elektromos művekkel kötött hátrányos áramvásárlási szerződését, amellyel az államnak mintegy hatszázmillió kuna veszteséget okozott. Polancec az újabb gyanúsítás hatására megismételte korábbi véleményét, hogy nem egyedül döntött, ezért követelni fogja, hogy az ügyben a volt miniszterelnököt és a szűkebb kabinet tagjait is kihallgassák. A megszokott séma szerint induló történetet a Novi list liberális lap hozta fel, amikor megjelentette a TLM privatizálását jóváhagyó kormányzati dokumentumot, amelyen Jadranka Kosor kormányfő aláírása szerepel. Kosor elismerte, hogy az aláírás valódi, de nyilvánosan főnökére, az akkori kormányfőre, Ivo Sanaderre hárította a felelősséget, hogy az ő idejében egyszemélyi döntések születtek, amihez a kabinet tagjai, így Kosor is csak asszisztáltak. Erre megszólalt Polancec védője, Ante Nobilo ügyvéd is. Kifejtette, védence ellen politikai hadjárat folyik. Rajta keresztül valójában Sanader bűnösségét akarják bizonyítani. Ennek olvastán Kosor kormányfő hivatalos levélben kereste meg a Horvát Ügyvédi Kamarát (HOK), és kért magyarázatot Nobilo lépésére, amit a kormányra való nyomásgyakorlásnak minősített. A testület elnöke, Leo Andreis fegyelmi eljárást indított Nobilo ellen, amit az ügyvédi kar tagjainak többsége, sőt maga az államelnök, jogászprofesszor Ivo Josipovic is elítélt, mert a pártállami időkre emlékeztet. A legnagyobb kormányzó párt, a Kosor vezette Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) több vezetője azzal vágott vissza, hogy az elnök megnyilatkozásaiban nem tartja tiszteletben az alkotmányt. Andreis pedig rágalmazásnak minősítette Josipovic bírálatát, és kijelentette, a HOK fontolóra veszi, hogy esetleg beperli az államfőt, később azonban ettől elállt.
Az utóbbi napok történései alapján joggal lehet tartani attól, hogy ez a korrupcióellenes harc Horvátországban ámokfutássá fajul: felszámolódik a reálgazdaság maradéka, diszkreditálódik az állam, elvesztik hitelüket a politikai pártok, és a folyamat végén kialakul a teljes anarchia, aminél már minden jobb, gondolhatják majd a polgárok. A jelenlegi stádiumban ez a baloldali–liberális ellenzéknek egyáltalán nincs ellenére, sőt, táplálja azt, kérdés azonban, mennyit tud a maga javára fordítani belőle. A korrupciós vádakat egyelőre sikerül távol tartania a saját berkeitől, de az összefogás nehezére esik. Szétrebbent a legerősebb ellenzéki párt, a szociáldemokraták és a liberális Horvát Néppárt télen beharangozott koalíciója. Az idén sorra kerülő helyhatósági választásokon ennek ellenére sikeresebb lehet, mint a nem kis mértékben önkezétől megtépázott HDZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.