Megszorítások Olaszországban

Nagyszabású megszorítócsomagot fogadott el az olasz parlament kedden késő éjjelig húzódó ülésén. Ennek értelmében 2012-ig leépítések lesznek az önkormányzatoknál, valamint a közszférában, és a jelenlegi 5,3 százalékos államháztartási hiányt megpróbálják a felére csökkenteni.

Balogh Roland
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai hullám. Olaszország mellett már több, az eurózónához tartozó ország is szorosabbra húzta a nadrágszíjat. Így Spanyolország csökkenti az állami alkalmazottak bérét, felfüggeszti a nyugdíjak inflációkövető emelését, valamint visszafogja a beruházásokat és a regionális kormányzatok finanszírozását. Portugália adót emel, a vezető beosztású állami alkalmazottak bérét öt százalékkal csökkentik, és 2,5 százalékos adót vetnek ki a nagyobb vállalatok és bankok profitjára. (MTI)


A jelenlegi helyzet, a gazdasági válság jó lehetőség arra, hogy rendbe tegyük a dolgokat – kommentálta az olasz parlament által jóváhagyott megszorítócsomagot Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter. A Berlusconi-kabinet ennek értelmében 2012-ig jelentősen csökkentené az amúgy jelenleg sem túl magas, 5,3 százalékos államháztartási hiányt, és 2,7 százalékra vinné le mintegy két év alatt. A megszorítások jegyében évente csaknem tíz százalékkal kevesebb pénzt kapnának az egyes minisztériumok, tíz százalékot vágnának az ott dolgozók béréből. Emellett az állami szektorban három évig nem vehetnek fel új alkalmazottakat, és csak minden öt távozó munkatárs után kerülhetne be egy új dolgozó.
A Silvio Berlusconi vezette olasz kormány azt is eldöntötte, hogy belenyúl a jelenlegi nyugdíjrendszerbe. A konkrétumok egyelőre nem ismertek, de a brit Reuters hírügynökség információi szerint ez mindenképpen a nyugdíjkorhatár emelésével jár majd. A megszorításokról kiadott közlemény ezzel kapcsolatban csak annyit közölt, hogy a 2011-ben nyugdíjba vonulók munkaidejét 3–6 hónappal kitolják.
A nadrágszíj meghúzását leginkább a helyi önkormányzatok érzik majd meg igazán. A jobbközép olasz kormány ugyanis azt tervezi, hogy 2012-ig csaknem 13 milliárd eurónyi összeget vonna ki az önkormányzati büdzséből. Ennek értelmében például megszüntetnék a 220 ezernél kevesebb lakost számláló regionális közigazgatási egységek önkormányzatait, és feladnák azt a gyakorlatot, hogy közpénzből finanszírozzák a kormányzati, regionális, illetve egyéb állami stratégiák, esettanulmányok és szakértői vélemények kidolgozását.
A jobbközép kormány az adóelkerülés, illetve az adómorál javítása kapcsán is jelentős átalakításokat eszközöl. Csökkenteni akarják a jelenleg százezer körüli valódi munkát nem produkáló, ezért jogosulatlannak minősülő kifizetéseket. Érdekes pontja a megszorításoknak, hogy az olasz kormány megtiltaná a hétezer euró feletti összegek bankból történő kivételét is.
Noha hetek óta hallani, hogy Görögország, illetve Spanyolország után Olaszország is egyre inkább válságos pénzügyi helyzetbe kerül, a Reuters által megszólított elemzők szerint az ilyen mértékű megszorítás nem volt feltétlenül szükségszerű, hiszen az államháztartás nincs nagy gondban, igaz, az olasz államadósság viszonylag magas, az éves gazdasági össztermék 118 százalékára rúg. Sokak szerint Silvio Berlusconi ezt próbálja meg letörni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.