Önkormányzati diéta

A Fidesz–KDNP kétharmados országgyűlési többsége a legkorábban beváltott választási ígéretek sorában a napokban csökkentette az önkormányzati képviselők számát: októbertől öszszesen több mint harmadával kevesebb helyi mandátum lesz. Leginkább a fővárost és a megyéket érinti a döntés, de mindenütt kisebb létszámú testületek jönnek létre, főként a pártlisták megnyirbálásával. A mindez ellen tiltakozó parlamenti ellenzék érveit gyengíti, hogy az érdekképviseletek kifejezetten a hatékonyság miatt támogatták a lépést.

2010. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem a felére csökken a Fővárosi Közgyűlés létszáma várhatóan 2010. október 3-tól az Országgyűlésben a hét elején elfogadott kétharmados jogszabály-módosítás alapján: az 1990-ben még 88, 1994 óta pedig 66 plusz 1 tagú testületbe 34 képviselőt juttathatnak a választók a pártlistákról. A gyakran nehézkesen működő vagy éppen döntésképtelennek bizonyuló közgyűlésbe jutó politikusok így a főpolgármesterrel együtt sem érik el majd a három tucatot. Minden képviselői mandátum alapja az adott lakosságszám, ami Budapesten a KSH legutolsó, 2009. január 1-jével közzétett adata szerint alig haladta meg, az 1,7 milliót. Míg a korábbi 66-os létszám rögzítve volt, mostantól minden 50 ezer lakos után egy képviselő választható.
A leendő városvezetés felelősségét erősítheti például az ajánlás megszigorítása, amely az eddigi fél százalék négyszeresére, 2 százalékra növelte például a főpolgármester-jelöltséghez szükséges támogatást. A legutóbbi választói névjegyzék adatai szerint közel 1,3 budapesti közül 6700 helyett 27 ezernél is többen kell támogassanak egy jelöltet. A fővárosban elsősorban a nagy kerületekben várható nagy csökkenés, Újbudán például az eddig a polgármesterrel együtt 38 tagú képviselő-testületben nem lehet több 25 helyi politikus, de a legkisebb létszámúak között a budavári, illetve a soroksári testületek is 18 tagúról 12-re csökkennek.
Leglátványosabban a megyéket fogták „fogyókúrára”: a főváros lakosságát leszámítva a legtöbben Pest megyében élnek, jóval többen, mint 1,1 milliónyian. Őket ezután 80 helyett 41-en képviselhetik majd a közgyűlésben. Debrecent leszámítva a 335 ezres Hajdú-Biharban pedig az eddigi 40 képviselő helyett már csak 17 kaphat mandátumot, míg sok háromszázezres lélekszámot meg nem haladó megyében az eddigi 40 helyett legfeljebb 15 lehet közgyűlési képviselő.
A tízezer lakos feletti települések között kiemelkednek a megyei jogú városok. Az önkormányzati választáson a 206 ezres lélekszámú Debrecenben például 50 helyett polgármesterrel együtt ugyanakkora lehet a közgyűlés mint Budapesten, azaz 35 tagú, a 170 ezres Miskolcon 45 helyett 30, a 120 ezres Nyíregyházán 28 helyett 18, de az alig több mint 33 ezernyi lakosú Szekszárdon is 24-ről 15-re csökken a képviselők száma.
Bár egy-két fővel a tízezres lélekszám alatti településeken, községekben, falvakban egy-két képviselővel szintén kevesebb lehet októbertől. A jogszabályban, ahol lehetett, elsősorban a párt-, más néven kompenzációs listákat szűkítették. Emiatt a parlamentben az egyharmadot el nem érő ellenzék tiltakozott, azonban az önkormányzati szövetségek – pártállástól függetlenül – támogatták az elsősorban nem megtakarításként, hanem a működés hatékonyságának javításaként bevezetett közgyűlési, testületi „fogyókúrát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.