Az MSZP-tagságát épp csak felfüggesztő fővárosi és újbudai önkormányzati képviselőnél, a XI. kerületi vagyongazdálkodási bizottsága elnökénél a Budapesti Nyomozó Főügyészség nyomozói jártak – tudtuk meg Skoda Gabriellától, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjétől. Alig egy hónapja a Fidesz hozta nyilvánosságra azt a videót, amely szerint Wieszt több mint kétmillió forint kenőpénzt vesz át egy vállalkozótól. Ellentmondásos magyarázkodásai után a politikus mindent tagad, az ügyészség előzetes letartóztatását kezdeményezi. Ügyében a törvényes határidőn belül, azaz péntekig a Budai Központi Kerületi Bíróság dönt. A gyanúsított, aki legalább egy hónapra rács mögé kerülhet, panaszt jelentett be a házkutatások ellen, és a bűncselekmény elkövetését tagadta.
Az ügyészség alig egy hete vette át a nyomozást a BRFK-tól, ahol május 20-án indították meg a büntetőeljárást, akkor még ismeretlen tettes ellen.
*
A feljelentést a később arcát a nyilvánosság előtt is vállaló Gálfi István, a XI. kerületi Bartók Béla úton működő számítástechnikai kft. ügyvezetője, majd a kerületi Fidesz tette. A rendőrségi dokumentumokhoz csatolt videót Gálfi készítette, s eszerint 2,2 millió forintot, az ingatlan önkormányzat által megszabott értékének tíz százalékát adta át Wiesztnek egy borítékban. A felvételen jól látható, amint az MSZP-s politikus az OTP-s boríték tetejére rakott, az asztalon egy pohár helyére csúsztatott pénzköteget az asztal másik végére tolja. A politikus, aki ekkor láthatóan elégedett volt, csak bólogatott, amikor a pénzt átadó ember megjegyezte: „Innentől, remélem, majd tudjuk picit húzni az ügyet.”
Gálfi István lapunknak tegnap azt mondta: az események azután gyorsultak fel, hogy őt hétfő reggel – feljelentése óta másodszor – ismét kihallgatták. A nyomozók figyelmébe ajánlotta egyik ismerősét, akit egyelőre nem akar megnevezni. – Az ő vallomása pörgethette fel a nyomozást, és úgy sejtem, hogy nemcsak Wiesztre, hanem más önkormányzati vezetőre is terhelő bizonyítékokat találhattak a nyomozók – fűzte hozzá a vállalkozó. Lapunk megkérdezte volna Molnár Gyulát, Újbuda szocialista polgármesterét a fejleményeikről, de tegnap délután sem ő, sem sajtósa nem vette fel a telefont. Emlékezetes, a polgármester az önkormányzati törvény és a helyi rendeletek előírásait megsértve májusban megakadályozta, hogy a Fidesz egyik képviselője a testületi ülésen bemutathassa a felvételt, s kérdéseket tehessen fel Wiesztnek.
A gyanúsított, aki ma is az újbudai vagyongazdálkodási bizottság elnöke, fővárosi képviselő, a 2007-es felvételkor még befolyásos politikusként, a szocialisták frakcióvezetőjeként dolgozott. Az MSZP lemondott elnöke, Lendvai Ildikó, s a párt országos és fővárosi elnöksége nyomására végül felfüggesztette párttagságát, kilépett frakcióiból, de mandátumairól nem mondott le. Wieszt lapunknak mindeddig azt is tagadta, hogy egyáltalán keresték volna az ügyben.
Emlékezetes, az említett XI. kerületi testületi ülésen a Fidesz végül az alagsorban mutatta be a sajtónak a videót. Wieszt akkor az önkormányzat lépcsőjére állva még hitelesnek mondta a felvételt, de nem emlékezett arra, mi is történt. Ezt követően már manipuláltnak, megvágottnak minősítette az anyagot, és többféle változatban azzal állt elő, hogy valójában kölcsönről volt szó. A szocialista politikus feljelentéssel, rágalmazás miatt perrel fenyegette meg Kupper András (Fidesz) frakcióvezetőt, aki viszont következetesen mindig arra utalt: „a látottak önmagukért beszélnek”.
Skoda Gabriella lapunknak ezzel kapcsolatban elmondta: a BRFK által korábban elrendelt szakértői vélemények még nem állnak rendelkezésükre. Úgy tudjuk, a nyomozók egyébként valóban több bizonyítékot is lefoglaltak a tegnapi házkutatásokkor. Az utóbbi nyolc évben álláshalmozóként havonta milliós jövedelmekhez jutó Wieszt Jánosnak vagyonbevallása szerint Nagymaroson több telke és egy háza, Zebegényben egy üdülője és a hozzá tartozó területe van. Három korábbi lakása közül egyet eladott, de maradt még a XI. kerületben és a Ferencvárosban is.
Miután a Fővárosi Közgyűlésben volt frakciója visszahívta korábbi bizottsági tagságaiból, lapunknak ártatlanságát hangsúlyozva arról panaszkodott, hogy a botrány miatt „egzisztenciálisan a csőd szélére kerül”.