Sokat késik az új riasztási rendszer

Nem készült el a szerződésben meghatározott időre, májusra a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság új bevetésirányítási rendszere, a beszállító Synergon augusztusra ígérte a próbaüzemet. A cég vetélytársainál nagyságrenddel magasabb árajánlattal nyerte meg az önkormányzat pályázatát.

Csibra Tibor
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május elején kellett volna üzembe állítani a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság (FTP) új bevetésirányítási rendszerét, de a tavalyi közbeszerzési pályázaton a legdrágább ajánlattal győztes Synergon Rendszerintegrátor Kft. terméke még mindig nem működik. A tűzoltóság a múlt hónap végén ezért szerződést hosszabbított a régi szisztémát kidolgozó céggel.
Kötbért fizetnek
Lapunk úgy tudja, a tűzoltóság augusztusnál előbb biztosan nem tud átállni az új módszerre. Az eredeti tervek szerint májustól már kizárólag az új rendszer üzemelne, de úgy tudjuk, a Synergon eddig csak néhány kisebb részegységet szállított le abból. A tavaly kiírt közbeszerzés pénzügyi hátterét nyújtó fővárosi önkormányzat informatikai bizottsága a szerződésben rögzített határidő után csaknem egy hónappal, ma ül össze, hogy tárgyaljon a kialakult helyzetről. A Synergon kötbért fizet augusztusig. A pályázaton három cég, köztük az említett, az eddigi bevetésirányítás informatikai hátteréért felelős vállalkozás, a Professzionál Informatikai Kft., illetve Európa legnagyobb biztonsági vállalata, az EADS-konszern indult, s a Synergon lényegesen magasabb árajánlatot tett vetélytársainál.
Az új rendszerre 120 millió forintot szántak korábban a döntéshozók, majd Briber István, az FTP gazdasági parancsnokhelyettese szeptemberben bejelentette, hogy a főváros 210 millió forintot különített el a beruházásra. A tűzoltóság 186,5 millió forint értékű szerződést kötött a Synergonnal, az EADS 133, a Professzionál pedig 107 millióért vállalta volna a munkát. A műszaki bírálatot végző két szakember egy ötös skálán osztályozta a jelentkezőket, a Professzionál egyes-kettest, az EADS kettes-hármast, a Synergon pedig a legjobb minősítést kapta. A közbeszerzési törvény értelmében a vesztes pályázók is nyerhettek volna a tenderen, ha egy kicsivel kedvezőbben bírálják el őket.
Különös kötődések
Érdekesség, hogy az egyik döntnök felesége a Synergon alkalmazottja. Az FTP korábbi bevetésirányítási rendszerét a Professzionál előtt az Albacomp szállította, s akkor az asszony ez utóbbi céget erősítette. Úgy tudjuk, a műszaki értékelést az FTP informatikai főosztályvezetője és helyettese végezte. Lapunk információi szerint az új rendszer felállításában szerettek volna részt venni azok a tűzoltók is, akik élesben használják majd, de feletteseik csak rövid, vázlatos tanulmányozást engedélyeztek nekik.
Az FTP és a Synergon szerződéskötését a Közbeszerzési Döntőbizottságnál (KDB) megtámadta tavaly az EADS egyik alvállalkozója, de a testület nem adott helyt a panasznak, mondván, hogy a kis cég „nem ügyfélképes”. A szoftverfejlesztéssel foglalkozó társaság vezetője, Papp Szabolcs lapunknak elmondta, hogy a KDB elutasító határozata ellentétes a közbeszerzési törvénnyel. Utóbbi szerint bármely állampolgár szabadon tehet bejelentést közpénzekkel összefüggő észrevételeiről, nem szükséges érintettnek lennie. Papp Szabolcs a KDB döntése miatt a Fővárosi Bíróságra nyújtotta be keresetét, a testület azonban még nem tárgyalta az ügyet.
A Synergon rendszerét már évek óta használják Csehországban, az ostravainak nevezett szisztéma ott összefoglalja és a megfelelő szolgálathoz irányítja a segélyhívó számokról érkező jelzéseket. Néhány éve ilyen koordinálja Budapesten a közterület-felügyelők munkáját. Szakemberek szerint aggályos, hogy az ostravai rendszerben minden adat befut a csehországi központba, és ott saját belátásuk szerint kezelhetik azokat a szakemberek.
Látható, hová vonulnak
Emlékezetes vitát váltott ki a közelmúltban, hogy az osztrák OMV nyerte meg azt a pályázatot, amelyben a tűzoltók, a mentők, a rendőrök járműveinek tankolását vállalta a multicég. Az üzemanyagkártyák adatai alapján az ausztriai központ információkat szerezhet a közfeladatot ellátó kocsik mozgásáról. Szakértők szerint veszélyforrás, hogy éppígy igaz ez az ostravai rendszerre: a riasztás után azonnal látható Csehországban, hogy kihez, hova és miért vonulnak ki a tűzoltók.
Értesülésünk szerint a Synergon terméke zömében szoftverekből áll. Kérdés, hogy a győztes pályázatkor benyújtott üzleti tervében a cég milyen referenciákat mutatott be, ha az informatikai programok még mindig nem készültek el. Januártól májusig tartott volna az az időszak, míg a régi mellett az új riasztási rendszert kipróbálják. Az augusztusi átállással vélhetőleg csak a tesztidőszak kezdődik meg, a régi szisztémát üzemeltető cég említett, meghosszabbított szerződése viszont júniusban lejár.
A Synergon vezetősége tegnap azzal magyarázta lapunknak a csúszást, hogy egyik alvállalkozójuk a kivitelezéskor kifutott a határidőből. A cég illetékese megerősítette, hogy ezért kötbért fizetnek a pályáztatónak.
A Synergon annak ellenére nyerte meg az FTP pályázatát, hogy az utóbbi években a Gazdasági Versenyhivatal többször súlyos büntetést szabott ki rá, mert állami tendereken kartellezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.