Demszky Gábor volt főtanácsadója arra utasította a veszteségesen működő BKV Zrt. vezetőit, hogy – vagyonkezelési kötelezettségüket megszegve – egy általa megjelölt kft.-vel kössék meg a szerződést a takarítási munkáikra – ismertette lapunkkal a legújabb gyanúsítás tartalmát Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szóvivője. Elmondta: a kis cég a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló közlekedési társaságnál szükséges munkálatokra önmagában alkalmatlan volt, ezért Mesterházy Ernő rávette a BKV-nál egyébként már hosszabb ideje takarítási tevékenységet végző társaságot egy konzorciumi szerződés megkötésére. Az újabb megalapozott gyanú szerint így a takarítás a BKV egyes üzemi területein – a korábbi költségekhez képest – 2008 végétől kezdődően gazdaságilag indokolatlanul magasabb árszabással valósult meg.
A nyomozók adatai alapján ezzel Demszky embere a BKV Zrt.-nek csaknem 163 millió forint vagyoni hátrányt okozott. A gyanúsított érdemi vallomást tett, bűnösségét tagadta, ezért panaszt jelentett be. A KNYF ugyanakkor az eljárás újabb adataira is figyelemmel, a nyomozási bíró előtt indítványt tett Mesterházy előzetes letartóztatásának további két hónapos, azaz 2010. augusztus 5-ig tartó meghosszabbítására.
A főpolgármesteri tanácsadót még idén február 5-én helyezték előzetes letartóztatásba, az akkor közölt gyanú szerint is arra bírta rá a BKV vezetőit, hogy szükségtelen szolgáltatások igénybevételére szerződéseket kössenek.
Mint megírtuk, a BKV-ügyként ismert nyomozás folytatására az ügyészség és a rendőrség közös nyomozócsoportot hoz létre azután, hogy a Legfőbb Ügyészség a büntetőeljárást súlyos korrupciógyanú miatt a BRFK kezdeményezésére a KNYF hatáskörébe utalta. Az akár többmilliárdos károkozást is jelentő bűncselekmény-sorozatban az elmúlt napokban jogerősen is előzetes letartóztatásba helyezték a hűtlen kezeléssel gyanúsított Hagyó Miklóst, az MSZP volt főpolgármester-helyettesét, valamint kommunikációs munkatársait, Horváth Évát és Lelovics Ottót, akiket az eljárásban már korábban is meggyanúsítottak.
A BKV-botrány a Fidesz tavalyi feljelentései nyomán akkor pattant ki, amikor a Magyar Nemzet közölte, a jelenleg házi őrizetben lévő Szalainé Szilágyi Eleonóra, a BKV volt humánpolitikai igazgatója csaknem százmillió forintos végkielégítése, nyugdíjazása és továbbfoglalkoztatása történetét.
– Hagyó Miklósról a rendőrségnek olyan információja volt, hogy elhagyni készül az országot – erősítette meg Ihász Sándor fővárosi főügyész a Népszabadság tegnapi számában megjelent interjújában azt, amit már napokkal ezelőtt Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány is elmondott az MSZP-s politikus előállításának időzítéséről.
– A BKV-ügyben tovább bővülhet a gyanúsítottak köre, és kiderülhet, hogy kik voltak a bűnszervezet irányítói – utalt Ihász Sándor arra, hogy még más politikusok is készülhetnek a budapesti városházán arra, hogy gyanúsítotti idézést kapnak a következő időszakban. Jelezte azt is: előrelépés várható a többi fővárosi korrupciógyanús ügyben, többek között a 4-es metró és a Margit híd beruházásánál vagy a Rác fürdőnél zajló nyomozásokban is.
Tarlós felhívása. A ciklus hátralévő szakaszában ne hozzon a papíron nem létező, de a valóságban a mai napig működő MSZP–SZDSZ- koalíció olyan visszafordíthatatlan döntéseket, amelyekkel Budapest és a következő városvezetés pénzügyi mozgásterét az eddigieknél is jobban szűkítik – szögezte le a Demszky Gáborhoz eljuttatott levelében Tarlós István, a fővárosi Fidesz–KDNP-frakciószövetség elnöke. Szerinte ízléstelen, hogy a közgyűlés egyik ülésnapját épp a trianoni évfordulóra tűzték ki.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése