Wieszt előzetesben, Hagyó marad

Őrizetbe vétele után alig egy nappal előzetes letartóztatásba helyezte a Budai Központi Kerületi Bíróság Wieszt Jánost, akit az ügyészség hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel gyanúsít.

2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wieszt a Fidesz által alig egy hónapja nyilvánosságra hozott videó szerint 2,2 millió forint kenőpénzt vett át egy vállalkozótól, aki ezért megvásárolhatta bérleményét. Az MSZP-tagságát csak felfüggesztő fővárosi és újbudai önkormányzati képviselőnél, a XI. kerületi vagyongazdálkodási bizottság elnökénél a nem jogerős döntés szerint fennáll a szökés és elrejtőzés veszélye, továbbá megalapozottan feltételezhető, hogy a tanúk befolyásolásával vagy megfélemlítésével meghiúsítaná az eljárást bizonyítékok megsemmisítésével, meghamisításával vagy elrejtésével.
A Fővárosi Bíróság közölte, a gyanúsított és védője fellebbezett. Kérdésünkre elmondták, döntés született a Hagyó Miklós előzetes letartóztatása meghosszabbítását kezdeményező ügyészségi beadványról is, de az érintetteknek hivatalosan megküldött végzés kézbesítéséig nem adnak felvilágosítást. Lapunk úgy tudja, a BKV-nál zajló nyomozásban különösen nagy értékre, bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsított volt MSZP-s főpolgármester-helyettes előzetesének három hónapos, azaz szeptember 17-ig történő meghoszszabbításáról ülés nélkül döntöttek. Az iratokat tegnap lapzártáig sem a nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség, sem Kádár András, Hagyó ügyvédje nem kapta kézhez. Demszky Gábor főpolgármester egyik legfőbb helyettese a parlamenti választás előtt távozott több pozíciójából; igaz, az ő őrizetbe vétele azért húzódott május 14-ig, az új Országgyűlés megalakulásáig, mert a mentelmi jogát biztosító mandátumáról Hagyó nem mondott le. Wiesztnek nincs mentelmi joga, mégis ragaszkodik meglévő tisztségeihez. A Fidesz tegnap felszólította az MSZP-t, tegyen meg mindent, hogy a megbízatásaira méltatlanná vált Wieszt János egy percig se képviselhesse tovább a budapestieket és a kelenföldieket.

*

Kupper András XI. kerületi fideszes frakcióvezető Simicskó Istvánnal, országgyűlési képviselőtársával együtt közösen jelentette be: amennyiben Molnár Gyula Újbuda MSZP-s polgármestere nem lép, kezdeményezni fogják a kerületi képviselő-testület rendkívüli ülésének összehívását. – Mást nem tehetünk, mert ugyan a polgármester és a kerületet irányító balliberálisok elvesztették eddigi többségüket, Wiesztet legfeljebb a kerület vagyongazdálkodási bizottsága éléről tudjuk visszahívni – mondta a frakcióvezető. Követelte azt is, hogy az előzetesbe helyezett politikust hívják vissza minden tisztségéből, hogy a rács mögött ne vehesse fel tiszteletdíjait.
Molnár Gyula, aki korábban feltűnően védelmezte pártja újbudai frakcióvezetőjét, tegnapi közleményében kifejtette: „az igazság ki fog derülni, addig nincs több dolgunk a történettel, mint amit teszünk.” Ez alatt azt érti, hogy ő már korábban kezdeményezte a XI. kerületi jogi bizottságnál az elmúlt négy évben értékesített üzlethelyiségek, a vagyongazdálkodási döntések ellenőrzését. Leszögezte, arra törekszik, hogy Újbuda „eddigi pozitív képét” megőrizze. – A sajtóban megjelent hírek és a gyanúsítás ténye alapján hivatalból köteles vagyok bírósághoz fordulni a feljelentésben említett ingatlanokkal kapcsolatban tekintettel arra, hogy felmerülhet a jogtalan előnyszerzés, jogalap nélküli gazdagodás, feltűnő értékaránytalanság tényállása – emelte ki konkrétumok nélkül a szocialista polgármester. Mivel személyesen lapunk számára Molnár Gyula továbbra is elérhetetlen volt, így nem tudtuk megkérdezni, hogy utóbbi bejelentése reagálás-e azon információinkra, amely szerint más ingatlanok értékesítése körüli ügyekben, más balliberális képviselők is érintettek lehetnek. Továbbra is úgy tudjuk, a nyomozók erre utaló bizonyítékokat találtak többek között a Wieszt ingatlanaiban tartott házkutatásokkor.
– Az MSZP nem tud arról, hogy más szocialista önkormányzati képviselők is érintettek lehetnek Wieszt János ügyében – közölte tegnap Lendvai Ildikó, aki szerint ha tudtak volna ilyenről, akkor már feljelentést tettek volna. – Hajrá ügyészség, hajrá bíróság, tárják fel az igazságot – hangoztatta.
Mint ismeretes, az ügyészség alig egy hete vette át a nyomozást a BRFK-tól, ahol május 20-án indították meg a büntetőeljárást, akkor még ismeretlen tettes ellen. A feljelentést a később arcát a nyilvánosság előtt is vállaló Gálfi István, a XI. kerületi Bartók Béla úton működő számítástechnikai kft. ügyvezetője, majd a kerületi Fidesz tette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.