Fővárosi létszámcsökkenés

A főpolgármesterrel együtt legfeljebb 34 tagú lehet októbertől a jelenleg még 67 politikussal működő Fővárosi Közgyűlés, miután a hivatalos adatok szerint csak az elmúlt egy évben közel negyvenezerrel csökkent Budapest lakossága – derült ki tegnap a főjegyző tájékoztatásából. Megtudtuk, a Fidesz országos választmánya szombaton véglegesíti a párt jelöltjeit, lezárva ezzel a feleannyira szűkült pozíciók miatt kirobbant belső vitákat, amelyek helyi szervezetek feloszlatásához is vezettek.

2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tisztul a kép. Kovács Ferencet, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 1. számú egyéni választókerületének országgyűlési képviselőjét választotta meg Nyíregyháza polgármesterjelöltjének a Fidesz helyi szervezete. A döntést az önkormányzati választási egyeztetőbizottság is jóváhagyta. A politikus idén tavasszal jutott be a parlamentbe, előtte – 2002 és 2006 között – a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés Fidesz-frakciójának volt tagja. Miskolcon Kriza Ákos, a helyi MÁV rendelőintézet orvos-igazgatója indulhat a polgármesteri székért a Fidesz–KDNP színeiben. A jelölt 2002 és 2006 között a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés tagja volt, majd 2006-ban bejutott a miskolci közgyűlésbe. Ekkor indult a város polgármesteri székéért is, de alulmaradt az MSZP-s Káli Sándorral szemben. A végső szót Kovács Ferenc és Kriza Ákos esetében is a Fidesz országos választmánya mondja ki szombaton. (B. A.)


Tovább csökken Budapest lakossága a húsz évvel ezelőttihez képest csaknem 350 ezerrel, a 2009-es adatokhoz képest pedig mintegy negyvenezerrel kevesebben élnek a fővárosban. Tiba Zsolt főjegyző tegnapi közleménye szerint a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala a közelmúltban arról tájékoztatta őt, hogy 2010. január 1-jén Budapesten érvényes lakóhellyel, ennek hiányában érvényes tartózkodási hellyel rendelkezők száma pontosan 1 673 900 fő. A jelenlegi 67 tagú Fővárosi Közgyűlés a főpolgármester nélkül 33 fős lehet, és a törvények szerint a főjegyző is ebben a számban állapította meg a választható képviselők számát. Húsz éve, 1990-ben még jóval meghaladta a kétmilliót Budapest népessége, akkor az úgynevezett kerületi delegáltakkal együtt 88 volt, majd 1994-től 66 tagú lett a pártlistákról megválasztandó közgyűlés, amelyben a most kormányzó Fidesz az elmúlt húsz évben ellenzékben tevékenykedett. Az új parlament kétharmados többsége által elfogadott, a képviselők számát csökkentő szabályok szerint az eddigi fix létszámot felváltja az új elv: a fővárosban minden ötvenezer lakos után egy képviselő választható.
Információnk szerint a Fidesz országos választmánya szombaton véglegesíti önkormányzati indulóit, de annyi már most bizonyos, hogy Tarlós Istvánra, a leendő főpolgármester-jelöltre nagyon nehéz időszak vár, ha meg akarja fékezni Budapestnek a Demszky-korszak két évtizede alatt tapasztalható fogyását. Úgy tudjuk, hogy a kormánypártban nem lesz nagy vita a létszámhoz igazított, huszonhatos fővárosi listáról, amelyen Tarlóst Pokorni Zoltán, Pesti Imre, Rogán Antal és György István követi. A lajstromon az eddigi 30 Fidesz– KDNP-s képviselőből tizenegyen kapnak helyet, de újoncok is szerepelnek rajta. A bejutásra esélyesek között található Nagy István jelenlegi újpesti alpolgármester és Zsolnai József is, aki Tarlós óbudai polgármestersége idején a kerület polgári védelmi parancsnoka volt.
Mint arról korábban beszámoltunk, több kerületben komoly belső viták alakultak ki a Fideszben a kerületi polgármester- és önkormányzatiképviselő-jelölti pozíciókról. A XI. kerületben már korábban eldőlt, hogy a vitából kimaradt, az MSZP-s Molnár Gyulát áprilisban legyőző Simicskó István lesz a jelenlegi polgármester ellenfele. Terézvárosban a helyiek által első helyen támogatott Wertán Zsolt helyett végül Hassay Zsófia frakcióvezető futhat be, Újpesten pedig Wintermantel Zsoltot véglegesíthetik szombaton.
A huszonhárom kerületből kilencben a jelenlegi polgármesterek indulnak újra. A helyi testületek létszáma is jelentősen csökken, leglátványosabban az említett Újbudán: 38-ról legfeljebb 25-re.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.