Vádat emelt az ügyészség Salamon Berkowitz és fia, Moses Berkowitz, illetve cégtársuk, Szabó Gábor ellen iparjogvédelmi jogok megsértése és áru hamis megjelölése miatt a közelmúltban – értesült a Magyar Nemzet. Ebben az ügyben még 2008 decemberében indult nyomozás lapunk munkatársának bejelentése alapján. Beadványunkban az szerepelt, hogy egy fővárosi pékségben továbbra is megvásárolható Traubi néven egy olyan üdítőital, amelyet – a rajta lévő címke tanúsága szerint – nem a Traubisoda védjegy jogos használója, a debreceni Ráthonyi Kft., hanem a Berkowitz-féle Tra-Üdi Zrt. gyárt. A rendőrség iparjogvédelmi jogok megsértésének gyanújával rendelt el nyomozást. Lapunk információi szerint a vizsgálat során a nyomozóknak sikerült mintegy 700 ezer darab hamisított Traubi üdítőt lefoglalniuk Berkowitzék balatonvilágosi üdítőgyárában. A sikeres nyomozást végül idén tavasszal vádemelési javaslattal zárták le, az ügyészség pedig a közelmúltban vádat emelt az üdítőhamisítók ellen.
Az ügy pikantériája, hogy 2008 őszén hasonló bűncselekmények miatt már vádemeléssel zárult egy nyomozás Salamon Berkowitz és cégtársa, Szabó Gábor ellen „áru hamis megjelölése és jelentős vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan elkövetett iparjogvédelmi jogok megsértése” miatt. A korábbi vádirat szerint Salamon Berkowitzék 2005 és 2007 között több mint 3,5 millió palack olyan üdítőitalt állítottak elő, amelynek címkéje, illetve magának a palacknak a megjelenése sértette az eredeti Traubi védjegyeit. Ezzel becslések szerint csaknem nyolcmillió forintos kárt okoztak a védjegy tulajdonosának, az osztrák Warimpex AG-nek és a védjegy jogos használójának, a Ráthonyi Kft.-nek.
Györe István Veszprém megyei helyettes főügyész lapunk megkeresésére elmondta: a közelmúltban benyújtott második vádiratban indítványozták a két büntetőeljárás egyesítését, ugyanis a vádbeli bűncselekmények „folytatólagos egységet” alkotnak. Közölte: a büntető törvénykönyv szerint az említett bűncselekményekért halmazati büntetésként legfeljebb négy és fél éves szabadságvesztés szabható ki.
Azonban Salamon Berkowitz balatonvilágosi üdítőgyárával nem csak az a baj, hogy hamisított Traubikat gyárt: amint arról beszámoltunk, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) élelmiszer-biztonsági felügyelői higiéniai problémák miatt tavaly bírságot szabtak ki a Tra-Üdi Zrt.-re.
Az Amerikából hazánkba érkezett Salamon Berkowitz még a kilencvenes évek elején kezdte meg a Traubi-gyártást balatonvilágosi üzemében. Akkori cégének, a Centrals Kft.-nek csak 1995-ig volt jogosultsága gyártani a tradicionális üdítőket, miután a védjegy tulajdonosa, az osztrák Warimpex AG a debreceni Ráthonyi Kft.-nek adta annak kizárólagos használati jogát. Berkowitzot azonban ez nem zavarta, és folytatta a gyártást. Hiába mondta ki a bíróság évekig tartó pereskedés után jogerősen, hogy a Centrals védjegyet bitorolt, addigra Berkowitz más cégeket hozott létre, amelyek zavartalanul palackozták tovább a hamisított „kóser” üdítőket. (Az ortodox zsidó közélet alakjaként is ismert Salamon Berkowitz az ital címkéjére még héber feliratot is tett.)
Salamon Berkowitz cégei az évek során több száz millió forintos köz- és magántartozást halmoztak fel. Például az előbb említett, felszámolás alatt álló Centrals közel 140, az Adar Kft. pedig 93 millióval tartozik különböző állami szervezeteknek és magáncégeknek.
Fekete Barnabás, Balatonvilágos polgármestere lapunknak korábban úgy nyilatkozott: Berkowitz cégei sem építményadót, sem iparűzési adót nem fizetnek évek óta, és több millió forinttal tartoznak az önkormányzatnak. Csehóné Szilasi Rita, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatója pedig elárulta: több eljárást folytatnak a Tra-Üdi Zrt. balatonvilágosi telephelyével kapcsolatban, és a fizetési kötelezettség elmulasztása miatt több végrehajtási bírságot szabtak ki a cégre.
Az állami érdekeltségű Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó Zrt.-nek a legóvatosabb becslések szerint is kétszázmillió forintos kárt okozott Berkowitz egyik cége azzal, hogy évekig érvényes szerződés nélkül bitorolt egy szombathelyi telephelyet, miközben bérleti díjat nem fizetett. A Brilliant Kft. azért orrolt meg Berkowitzra, mert a felszólítás ellenére sem akart visszaadni neki – mint jogos tulajdonosnak – egy nagy értékű gyártógépsort. A Promontorbor Rt. azért, mert Berkowitz cége elbitorolta tőle a Márka nevű üdítő védjegyét. A Magyar Cukor Rt. azért, mert – a jogerős bírósági végzés ellenére – Berkowitzék „elfelejtették” kifizetni az árut. A Hungrana Kft. a hétéves pereskedés után kézhez kapott jogerős ítélet ellenére is csak rendőrök és darus vállalkozók segítségével tudta visszaszerezni húszmillió forintot érő cukortartályát a balatonvilágosi telepről.
Sorozatos botrányai ellenére MSZP-s és SZDSZ-es politikusok korábban gyakorta fotóztatták magukat együtt Berkowitzcal. Például a szocialisták korábbi pártelnöke, Kovács László, valamint Lamperth Mónika és Demszky Gábor főpolgármester is együtt szerepelt a Traubi-hamisítóval.
Azbej Tristan: A szíriai keresztények számíthatnak Magyarországra