Velence önkormányzatának függetlenként politizáló, de baloldali elkötelezettségű többsége rendkívüli ülésen szavazta le tegnap a Velencei-tó kapuja nevű beruházással kapcsolatos népszavazási kezdeményezést, amit öt ellenzéki képviselő indítványozott. Oláhné Surányi Ágnes polgármester az elutasítást azzal indokolta, hogy már zajlik egy aláírásgyűjtés az ügyben, amit a civil szervezetek kezdeményeztek. – A zöldszervezetek tényleg népszavazási kiírást kezdeményeztek a beruházás ügyében, ám azt a város jegyzője elutasította – mondta lapunk megkeresésére Csizmadia Attila helyi ellenzéki képviselő. A politikus emlékeztetett arra, hogy a jegyző döntése ellen a civilek fellebbeztek, a bíróság pedig jogszabályellenesnek titulálta a hivatalvezető határozatát, s így végül elindulhatott az aláírásgyűjtés. Viszont a tegnapi ülésen – tette hozzá Csizmadia Attila – a polgármester utalt arra, hogy nem értenek egyet a bíróság döntésével, s ez ellen most az önkormányzat nyújt majd be fellebbezést. A képviselő szerint mindez jól mutatja azt, hogy a testület többsége mennyire ódzkodik a polgárok véleményalkotásától.
Szigeth Gábor, az Angelika Egyesület elnöke megkeresésünkre örömét fejezte ki, hogy a testületi többség eredeti szándékával szemben végül mégis elindulhatott a népszavazási kezdeményezés. Az egyesület szerint a tervezett beruházás veszélyezteti a Velencei-tó vizének biztonságát és természeti értékeit. Emiatt a jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordultak, kérve a tervezett építkezések felülvizsgálatát. A beruházás átvilágítását kérte Balsay István Fejér megyei fideszes képviselő is. A politikus levélben fordult Molnár Ágneshez, a fejleszté-si minisztérium államtitkárához, kérve, hogy a tervet vizsgáltassa ki, és amennyiben indokolt a beruházás támogatásának visszavonása, azt az új kabinet tegye meg.
Velence város vezetése a tó partjára egy vásárközpontot és homokos partot is magába foglaló beruházást tervez, amihez 1,5 milliárd forintnyi uniós támogatást és hatszázmillió forintnyi hitelt használnának fel, ez utóbbit önerőként. Pár hónappal a helyi választások előtt Velence önkormányzata harmadszor is meghirdette a beruházás kivitelezésével kapcsolatos közbeszerzési eljárást. A tiltakozások ellenére június 22-én győztest is hirdettek. Ugyan a fejlesztés közpénzből menne végbe, s még egy kapavágás sem történt, az üzemeltetésre korábban már kiválasztottak egy magáncéget.
A Heti Válasz értesülése miszerint a tervezett beruházás közvetett haszonélvezője az a Rábaközi István, aki 1990-ben az MSZP listáján indult a parlamenti választásokon, majd a Fejér megyei szocialisták egyik legbefolyásosabb üzleti támasza lett. Amennyiben a lap információja valós, s ő lesz az önkormányzat által kiválasztott üzemeltető, igen érdekes képet fest az ügylet, hiszen a Velencei-tó kapuja beruházásban egy közel háromezer négyzetméteres, fedett sétálóutca és ennek folytatásaként nyitott sétány is lenne a magánpénzből megépülő termálfürdőig, amely ugyancsak a Rábaközi család érdekeltségéhez tartozik.
Az önkormányzati képviselő-testület többsége ugyanezt a személyt támogatta akkor is, amikor a város tulajdonában lévő termálvíz átadásával kapcsolatos megállapodást megkötötték – mondta megkeresésünkre Kernya Gábor. A Szépülő Velence Egyesület alelnöke arról számolt be lapunknak, hogy a hasznosítással kapcsolatos szerződések eltitkolása miatt bírósághoz fordult, és a rendőrségen közérdekű adattal való visszaélés bűntette miatt tett feljelentést. Mint mondta, kérésére a szerződéseknek és háttérmegállapodásnak csak egy részét adta át számára az önkormányzat, amiket önkényesen kiválasztottak. De – tette hozzá – már ezekből is kiderül, hogy nem feltétlenül a város érdekeit szolgáló eljárásokról van szó. Rámutatott: a várossal kötött megállapodás szerint a termálkutat működtető, a város többségi tulajdonában lévő Velence Plus Kft. potom áron adja tovább a termálvizet a – termálfürdőt működtető Rábaközi család érdekeltségében lévő – Velence Termál Kft.-nek. Mint Kernya Gábor elmondta, miközben az ivóvízért Velence lakói köbméterenként 475 forintot fizetnek, addig az említett cég mindössze köbméterenként 140 forintot utal át az önkormányzatnak a termálvízért. Az alelnök információi szerint országos átlagot tekintve a termálvíz köbméteréért a cégek átlagosan ezer forint körüli összeget fizetnek.
Péntektől új sebességkorlátozást vezetnek be a Budai alsó rakparton