Olyan mértékű a főváros forráshiánya, külső és belső eladósodottsága, hogy ide számítva a száz százalékig önkormányzati tulajdonú BKV működtetését és a négyes metró beruházásának kívánt folytatását, veszélybe került Budapest 2011-es költségvetése – mondta Tarlós István (Fidesz–KDNP). Főpolgármesterként a városházán tartott első sajtótájékoztatóján leszögezte: az aggasztó helyzet feltárására haladéktalanul ÁSZ-vizsgálatot kezdeményez, a jövő héten pedig Orbán Viktor kormányfővel tárgyal a helyzet kezeléséről. Ugyan a négyes metró beruházásánál az Európai Unió korábban elvont csaknem 60 milliárd forintot, és immár a korábban megítélt támogatás is veszélybe került, Tarlós szerint sokkal nagyobb kockázatot jelent a BKV. – Bár a napi működés, az önkormányzat, az intézmények és a közszolgáltatók fizetőképessége egyelőre biztosított, ma már csak az állami beavatkozás mértéke kérdéses. Erre adhat választ az ÁSZ-vizsgálat, ugyanakkor több forgatókönyv lehetséges. A helyzetet nemcsak készpénzzel lehet megoldani, az állam a főváros feladatai egy részének, illetve önkormányzati cégek, elsősorban a közlekedési társaság működtetésének átvállalásával segíthet – mondta a főpolgármester. Szerinte a BKV-t a MÁV-val és a Volánnal együtt közösen kell kezelni, erről is meg akar állapodni a miniszterelnökkel, akárcsak a négyes metró beruházásáról. Hozzátette: a szakemberek szerint legkorábban 2014-2015-ben utazhatunk a metró első szakaszán, míg a másodikra egy fillér sincs. A metrón, illetve a már átadott csepeli szennyvíztisztítón kívül valójában egy nagyobb fejlesztés sem zajlik Budapesten, a fővárosnak létre kell hoznia az egységes parkolási rendszert, beleértve a P+R parkolók építését.
Atkári János egykori SZDSZ-es főpolgármester-helyettes, aki tegnaptól hivatalosan is pénzügyi-gazdasági szaktanácsadóként dolgozik a főpolgármesternél, lapunknak elmondta: a főváros anyagi állapota a megismertnél is rosszabb lehet. A BKV akár 800 milliárd forintot is meghaladó külső-belső eladósodottságán túl a négyes metró befejezéséhez további 70 milliárdos hitel sem lenne elég: csaknem 60 milliárdos költségre nincs fedezet.
Tarlós István a Fővárosi Közgyűlés holnapi alakuló ülése előtt ismertette: tanácsadója lesz Szegvári Péter, a neves közigazgatási szakember is. Az ellenzékkel kötött egyezség alapján nyolc bizottságból négyet a Fidesz–KDNP, kettőt az MSZP, egyet-egyet a Jobbik és az LMP vezet. Változás, hogy a pénzügyi ellenőrző bizottságban 1990 óta először ellenzéki többség lesz, és a tanácsnokok munkáját személyesen a főpolgármester ellenőrzi.

Újra féláron fagyizhat az ország!