Már elkönyvelte a kettes metró, valamint a leendő négyes vonal új szerelvényeinek szállítására négy éve kötött 65 milliárd forintos szerződés felét előlegként a francia tulajdonú Alstom. Az NKH-val tegnap azután ült le tárgyalni, hogy a hatóság októberben a típusengedélyt elutasító korábbi döntését másodfokon, jogerősen is megerősítette. Ezt követően a BKV azonnali hatállyal felbontotta a szerződést, és bejelentette: a harmincmilliárdos előlegre lehívja a bankgaranciát, s bejelenti a kötbérigényét. A hatályos szerződés ugyan utóbbira csaknem négymilliárd forintot tartalmaz, azonban lapunk úgy tudja, az Alstom Franciaországban bíróságon támadta meg a követelést.
Az Alstom ez év július 31-ig sem kapta meg a 2-es metró vonalára szánt szerelvények típusengedélyét, életbe lépett volna a Fővárosi Közgyűlés június 3-i döntése a szerződések felbontásáról. Az akkori városvezetés a közgyűlési határozatot nem hajtotta végre. Egy új közbeszerzési eljárás most további évekkel csúsztathatja a négyes metró beruházását, amelyre az eddig megítélt 181 milliárd forintos EU-támogatást is elveszíthetjük.
Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester többször kijelentette, lát esélyt a megegyezésre, két hete tárgyalt is az Alstommal. A napokban megerősítette azt is, hogy ezek a kocsik nemcsak a magyar, hanem az európai szabályoknak sem felelnek meg.
Bár egy MSZP-s képviselő még az előző ciklusban azt mondta: „most már nem a franciáknak kellene megfelelniük a magyar szabványoknak, hanem azokat kellene a kész kocsikhoz igazítani”, értesülésünk szerint a tárgyalásoknak más a célja. Legvalószínűbb, hogy egy új engedélyezési eljárásban az Alstom részletesebb magyarázatot fűz a fékek és más berendezések biztonsági rendszeréhez, és azt a hatóság megérti. Horváth Csaba fővárosi szocialista frakcióvezető azt mondta: a város a szerződés értékének 70 százalékát elvesztheti, most nem a korábbi szerződés hibáit és nem a felelősöket kell keresni.
Zavar. Az ellenzék mindenképpen szóba hozza a BKV helyzetét a Fővárosi Közgyűlés mai rendkívüli ülésén, hogy tisztázzák a káoszt. A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap bejelentette: a kormány döntött arról, hogy 7,5 milliárd forintos támogatást és ötmilliárd forintos hitelgaranciát biztosít a BKV-nak. A napokban az NKH felfüggesztette és fél évre ideiglenessé nyilvánította a BKV kötött pályás működési engedélyét a közlekedési cég pénzügyi helyzete miatt.

Locsolkodás, népviselet, hagyomány – ilyen volt a Hollókői Húsvéti Fesztivál