Elsöprő aránnyal szavazta meg a Fidesz–KDNP-s többségű Fővárosi Közgyűlés annak a két új társaságnak a megalakítását, amelynek működésétől Budapest közszolgáltatásainak jelentős javulását várja az új városvezetés. A Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) Zrt. vállalatcsoporthoz került a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., a Főtáv Zrt., a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt., a Főkert Nonprofit Zrt., a fő tevékenységeként kéménysepréssel foglalkozó Főkétüsz Kft., valamint a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. Tarlós István főpolgármester szerint a működés és az ellenőrzés jóval hatékonyabb lesz, a tulajdonosi képviselet egyértelművé válik, s megszűnik a gyanús szerződések korszaka. A másik társaság, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. létrehozásával a városvezetés szerint legkésőbb jövő nyárra megteremthetők az egységes közlekedésszervezés és -irányítás feltételei. A tervek alapján a főváros és környéke közúti, kerékpáros és közösségi közlekedésének összehangolása minőségi változásokat hozhat. A következő hónapokban a cégbe olvasztanák a parkolással és a taxik működésével kapcsolatos feladatokat, a BKV pedig csak szolgáltató társaságként működne.
A közgyűlés zárt ülésén szinte valamennyi százszázalékos önkormányzati tulajdonú közszolgáltató vezetését lecserélték. – Mindenki emlékezhet, mi történt csaknem minden fővárosi cégnél az elmúlt négy évben, milyen ügyek, bűncselekmények sorozatára derült fény az elmúlt másfél évben – hangsúlyozta a főpolgármester. A képviselők a cégek irányítási gyakorlatát is megváltoztatták, a két új társaság és a BKV – amelynek élén Kocsis István maradt a vezérigazgató – kivételével megszűntek az igazgatóságok. A három irányító testületben húsz év óta szerepet kapott az ellenzék, sőt a felügyelőbizottságokban többséghez is jutottak. A Fővárosi Közgyűlés felhatalmazta Tarlós Istvánt, hogy ezután ő dönthessen a cégvezetők leváltásáról és kinevezéséről. Horváth Csaba (MSZP) szerint ez nagy felelősség, kérte, maradjon meg a pályáztatás gyakorlata, de elismerte a városvezetés változtatási jogát. Megjegyezte, a BKK Zrt. új vezetőjének, Vitézy Dávidnak nincs vezetői gyakorlata, és szerinte alkalmatlan a feladatra. A főpolgármester ugyanakkor megvédte a BKV Zrt. egykori felügyelőbizottsági tagját, aki az elmúlt években bizonyította rátermettségét.
Megalakították a Fővárosi Biztonsági Irodát is, amelynek feladata a főváros biztonságának javítása, vagyonának védelme, valamint „a gazdasági társaságoknál tapasztalható korrupció és más, a város kárára való folyamatok megfékezése” lesz. Az irodát a Fővárosi Közterület-felügyelet új vezetője, Pető György irányítja.
A vitában az LMP a sok helyszíni javaslatot bírálva leginkább tartózkodott, a Jobbik viszont többnyire támogatta az előterjesztéseket. Az ülés elején Ughy Attila (Fidesz) bejelentette: az új vezetés kedden városszerte leszedette a Demszky Gábor volt főpolgármester által 2006-ban törvénytelenül kihelyezett „traktorral behajtani tilos” táblákat, az utolsót pedig átnyújtotta az MSZP frakcióvezetőjének. Tarlós István tegnap közölte, ma tárgyal az Alstom vezetőivel a metrókocsik ügyéről, hogy enyhítsék a kárt, de katasztrofális helyzetbe került a metróberuházás. A BKV sorsáról a kormányfővel és Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel közösen döntenek majd.

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott