Budapest súlyos hagyatéka ma a BKV és a 4-es metró – jelentette ki tegnapi ünnepi beszédében Tarlós István (Fidesz–KDNP). A főpolgármester a főváros egyesítésének 137. évfordulóján párhuzamot vont. – Akkor vasúti szerencsétlenség történt és kolerajárvány tört ki. Most, 65 év után újra polgári vezetése van a fővárosnak. Az örökség szintén nem könnyű, amelyet a sajtó is igyekszik elhallgatni – rótta meg az újságírókat Tarlós, aki „felfelé” is üzent: „aki ma forrásokat akar elvonni a fővárostól, az nem tudja, mit csinál”. Szerinte ahhoz, hogy Budapest ismét a nemzet fővárosa legyen, biztonság kell a működésben, a pénzügyekben és az utcán egyaránt.
– A biztonság feltétele a rend, és többek között példaképek kellenek – utalt a főpolgármester a tegnapi kitüntetésekre.
A díszpolgárok közül Kárpáti György olimpiai bajnok vízilabdázó és Grosics Gyula labdarúgó, az Aranycsapat tagja is átvehette a kitüntetést Tarlós Istvántól. Kárpáti 2008-ban, Grosics pedig tavaly közölte: az elismerést Demszky Gábor akkori SZDSZ-es főpolgármestertől nem fogadja el. Nevüket a volt városvezetés még a felolvasók listájáról is kihúzatta.
Az idei, 2010-es díjazottak mind tapsot kaptak: Albert Flórián labdarúgó, Demjén Ferenc előadóművész, zeneszerző, Donáth László evangélikus lelkész, Lázár Egon gazdasági tanácsadó, Miklósa Erika opera-énekesnő, Nádas Péter író, Snétberger Ferenc gitárművész, zeneszerző, Szörényi Levente előadóművész, zeneszerző, Török Ferenc öttusázó, Ungvári Tamás író, Zsámbéki Gábor színházigazgató, rendező. A szeptemberben elhunyt Polgár László operaénekes díszpolgári címét két lánya vette át. A dalai lámát a választások előtti budapesti útján még Demszky tüntette ki.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!