(Kolozsvár)
Erdélyi Magyar Néppárt néven új politikai alakulat létrehozásáról határozott a hét végén az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT). Tőkés László, a szervezet elnöke szerint az új erőnek a határok feletti nemzetegyesítést és a határon túli magyar közösségek önrendelkezését kell képviselnie.
Politikai irányváltásra van szükség Erdélyben – szögezte le Tőkés László elnök az EMNT országos küldöttgyűlésének szombati ülésén. A Székelyudvarhelyen rendezett tanácskozáson az Európai Parlament alelnöke úgy vélte, a magyarországi változások nyomán eljött az ideje a nemzetpolitikai rendszerváltozásnak is, amelynek a határok feletti nemzetegyesítést és a határon túli magyar közösségek önrendelkezését kell szem előtt tartania. A tanácskozás szónokai Tőkéshez hasonlóan megállapították: szükség van egy új pártra az erdélyi magyar politikai porondon, a másik két magyar alakulat – a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyar Polgári Párt – ugyanis szerintük keveset tett azért, hogy megvalósuljon a széles körű autonómia, amely biztosítaná a magyar közösség megmaradását, a szülőföldön való boldogulás lehetőségét. Az EMNT – amely a továbbiakban is folytatja civil mozgalmi tevékenységét – több mint kétszáz küldöttje végül ellenszavazat nélkül áldását adta az autonomista elveket valló Erdélyi Magyar Néppárt megalakítására, amely a kezdeményezők reményei szerint a bálványosi szabadegyetem jövő nyári kiadására meg is valósul, így az új alakulat már meg is mérettethet a 2012-ben rendezendő romániai helyhatósági választáson. (Romániában egy párt bejegyzéséhez huszonötezer támogató aláírást kell összegyűjteni az ország tizennyolc megyéjéből és Bukarestből, megyénként minimum hétszázat).
Tőkés László a továbbiakban egy pluralitásra épülő választási együttműködésben látja a romániai magyar parlamenti képviselet, illetve az autonómiáért folytatott küzdelem eredményességének zálogát, ugyanakkor nem tart a magyar közösség megosztásának veszélyétől, szerinte ugyanis szakítani kell az egységesség elvével. Kifejtette: az új párt korszerű, európai értékrendre épülő, „sokhangú” erő, az autonómia szószólója kíván lenni. A küldöttgyűlésen felszólalt Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár is, leszögezve: a nemzeti célok elérésében egyaránt fontos a politikai pluralizmus és az összefogás, az anyaországnak pedig kötelessége segíteni a magyarok összefogását határon innen és túl.
Az RMDSZ értelemszerűen rossz szemmel nézi az Erdélyi Magyar Néppárt megalakulását. Markó Béla elnök, a román kormány miniszterelnök-helyettese felelőtlennek tartja Tőkésék pártalapítási szándékát, szerinte a megosztottság veszélybe sodorja a magyarság politikai képviseletét.
Több fa is az útra vagy házakra dőlt Veszprém vármegyében