Budapest a súlyos Demszky-örökséggel küszködik fél éve, de hasonló csomagot vett át Hunvald Györgyéktől Erzsébetváros is. Mire számít, a ma kezdődő per választ ad arra, mekkora kárt is okozott a VII. kerületnek az előző MSZP–SZDSZ-es vezetés?
– Az ügyészség a Hunvald-ügy okozta károk közül csaknem 640 millió forintot talált bizonyítottnak a vádiratban, de itt vannak még a „futó” büntetőeljárások. Az Almássy Téri Szabadidőközpont eladása, az Akácos udvar, illetve a Kertész utca 23. szám alatti ingatlan ügyében – tavalyi feljelentéseink alapján – a rendőrség tovább nyomoz, a végösszeg pedig emelkedhet.
– Az elherdált pénzek egy része a majdani jogerős ítéletek után megtérülhet, de a tovább pusztuló, zömmel műemléki épületek megmentése, az évtizedek óta ide-oda dobált bérlők helyzetének a rendezése nem várathat magára.
– Sértettként az említett kárösszegre már a tavaly október végi vádemeléskor bejelentettük polgári jogi igényünket, ugyanakkor az előző ciklus vezetőitől csaknem ekkora nagyságú adósságállományt örököltünk. A Hunvald-ügyet kirobbantó Király utcai házaknál szeretnénk az érintett bérlőknek legfeljebb másfél év alatt megoldást kínálni. Minden épületben és külön-külön is rendkívül bonyolult problémával állunk szemben. A bérlőket megkérdeztük, túlnyomó többségük azt jelezte, hogy szeretne elköltözni ezekből a nagyon rossz állapotú lakásokból.
– Az önkormányzat mit tud kínálni ebben a helyzetben?
– Nyolcvan-száz lakással gazdálkodhatunk évente, ennek felét, pontosan ötvenet különítettünk el cserealapként. Az önkormányzatnak nincs pénze arra, hogy kivásárolja a főbérleti jogokat, arra pedig végképp nincs, hogy felújítsa ezeket az épületeket. Elkerülhetetlennek látszik, hogy befektetőket vonjunk be.
– Eredetileg Hunvald György és társai is hasonló indokokkal privatizáltak…
– Mi törvényesen, átláthatóan, árukon értékesítenénk az ingatlanokat, csakhogy amíg per alatt állnak, tehetetlenek vagyunk. Azt is világossá tettük, hogy a házak sorsától, a perek végkimenetelétől függetlenül rendezzük a bérlők helyzetét. Korábban a polgármester az üres lakások 40 százalékáról egy személyben dönthetett, mi egynek a lehetőségét is töröltük. Az egész rendszer, amely a visszaélésekre lehetőséget adott, hibás volt. Ezért gyökeresen megváltoztatjuk a lakások és a helyiségek eladásával, illetve bérbeadásával foglalkozó valamennyi rendeletünket.
– A kerületi önkormányzat erkölcsi veszteségei még ma is felbecsülhetetlenek. Vissza lehet-e szerezni valamit a szocialisták által elvesztegetett bizalomból?
– Miután 2008 végén megkezdődtek a letartóztatások, a szabadlábon maradt vezetéssel már senki nem akart igazából üzletet kötni, nem tekintették partnernek. Tavaly október 3-án az önkormányzat megítélése éles fordulatot vett. Mindent elkövetünk, hogy megváltoztassuk az Erzsébetvárosról az utóbbi években kialakult képet. Ezért indítottuk útjára az oktatási-kulturális területen, a kerületfejlesztésben, a társasházak és az iskolák felújításában egyaránt sikerrel kecsegtető Erzsébet-tervet.

Ferenc pápa: A magyar nyelvet csak a Mennyországban beszélik, mert örökké tart megtanulni