Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester a franciaországi Versailles-ban, az Alstom-per szerdai tárgyalásán kirobbant botrányról kifejtette: a francia cég által ott hangoztatott hazugságok kapcsán rágalmazás és a hatóságok félrevezetése miatt Magyarországon büntetőfeljelentést készítenek elő. – A június 8-án a BKV-nak járó 30 milliárd forintos bankgaranciáról várható ítéletet követően, a május 4-i tárgyalás szó szerinti jegyzőkönyve alapján megtesszük a jogi lépéseket – fűzte hozzá. Tarlós István aláhúzta: az új pályázat ügyében heteken belül lépniük kell, ugyanis a négyes metró 181 milliárd forintos EU-támogatása is elveszhet, ha a szerelvények nem közlekednek 2015-ig.
Megírtuk, a másodfokú tárgyaláson a metrókocsikat immár két és fél éve nem szállító Alstom képviselői Magyarország és Budapest jelenlegi vezetőit is rágalmazták, oldalukon a francia ügyésszel.
Az Alstomnak a 65 milliárd forintos, felerészt kifizetett megbízás alapján a kettes metróvonalra 22, az épülő négyesre pedig 15 szerelvényt kellett volna szállítania. Ehhez képest a prototípusra már elvi engedélyes sincs. A Nemzeti Közlekedési Hatóság tavaly fékhibák és más súlyos biztonsági hiányosságok miatt jogerősen is elutasította a metrószerelvények típusengedélyének kiadását.
Az Alstom tegnap sem válaszolt lapunk kérdéseire. Közleményt adtak ki, ami szerint minden rendben van, cégük „a világ egyik vezető közlekedési rendszer- és vasútijármű-gyártója”.
Az eredeti szerződést öt évvel ezelőtt Aba Botond, a BKV akkori vezérigazgatója mellett Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester is aláírta. Hűtlen kezelés megalapozott gyanújával a Nemzeti Nyomozó Iroda ismeretlen tettes ellen folytat büntetőeljárást az ügyben. A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület már tavaly decemberben a felelősök megnevezését követelte. A civilek szerint a szerződés aláíróin kívül mindenképpen meg kell hallgatni többek között Medgyessy Pétert. Az MSZP volt kormányfője már korábban elismerte, tanácsadó cégének „volt kapcsolata” az Alstommal.
Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. vezérigazgatója kérdésünkre közölte: minden fellelhető dokumentumot átadtak a nyomozó hatóságoknak.

Ilyen idő lesz húsvét után