A hisztériakeltés, az evakuálásnak beállított akció után ugyanezek nem adtak tájékoztatást arról, hogy a roma családok hazatértek. A The Washington Post, a The Wall Street Journal, a Süddeutsche Zeitung, a Neue Zürcher Zeitung, az Associated Press, a Reuters – mind szakmailag elismert, tekintélyesnek nevezett napilapok és hírügynökségek, amelyek az újságírói szakma követelményeit figyelmen kívül hagyva nem törekedtek arra, hogy feltárják a Gyöngyöspatán történtek okait vagy nyomon kövessék a falu életének további eseményeit.
*
Aki valahol Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban április 22-én az interneten böngészte a napi híreket, esetleg egy nappal később kedvenc napilapját lapozgatta, megdöbbenéssel vehette tudomásul, hogy Közép-Európa szívében, az EU egyik tagállamában cigányok százait űzték el egy faluból szélsőjobboldali, fasiszta csoportok.
Ezek pedig szorosan kötődnek a magyar parlament harmadik legnagyobb pártjához, amelynek ideológiája tulajdonképpen nem áll messze a kormánypártétól, amelynek vezetője nacionalista, populista és demagóg, elnyomja a médiát és az ellenzék megkérdezése nélkül új alkotmányt fogadtat el a parlamenttel. Vagyis – állapíthatták meg az amerikai vagy a svájci újságolvasók – a kormány oda nem figyelése miatt fordulhat elő, hogy hazánkban üldözik a kisebbségeket, az Európai Unió pedig semmit sem tesz ennek megakadályozásáért.
A Gyöngyöspatával kapcsolatos híreket elsődlegesen a nemzetközi hírügynökségek tálalták, helyszíni tudósítók híján a lapok és a hírportálok többsége tőlük vette át a tudósításokat. A legnagyobb hírügynökségek – AP, AFP, Reuters – egyike sem vette a fáradságot, hogy az április 22-i menekülésről, evakuálásról, táboroztatásról szóló tudósítások után megírja, hogy két nappal később visszatértek otthonukba a cigány családok. A német lapok közül csak az osztrák Der Standard és a német Frankfurter Allgemeine Zeitung számolt be a romák húsvétvasárnapi hazatéréséről. A Der Spiegel a hangzatos Jobboldali radikálisok kiűzik a kisebbséget a magyar faluból címmel ütötte fel tudósítását.
A Der Spiegel cikke úgy véli, Magyarország csak félig lép fel a szélsőséges jelenségek ellen, majd a Gyöngyöspatán öt nappal később kitört verekedés kapcsán arról írnak, hogy „szélsőségesek új erőszakhullámot indítottak a romák ellen”, nem említve, hogy az egyenruhás csoportok és a romák egymást provokálták az összecsapás előtt. A Süddeutsche Zeitung szerint „a magyar kormány nem akarja tudomásul venni, hogy vészhelyzet van”. Sem a Der Spiegel, sem a Die Welt című német lap nem mulasztja el megemlíteni, hogy az Orbán-kormány nem csupán a cigányokat nem képes megvédeni, de olyan intézkedéseket hozott – médiatörvény, alkotmány –, amelyeket Európa-szerte bírálnak, az ellenzéki aggályok figyelembevétele nélkül születtek meg és a Fidesz hatalmi pozícióját erősítik. Azonban a Süddeutsche Zeitung, a Neue Zürcher Zeitung, a Die Presse, a The Washington Post vagy a brit The Daily Telegraph sem érezte úgy, tudatnia kellene olvasóival, hogy az április 22-én evakuált, kimenekített, elmenekült, elűzött cigányok két nappal később hazatértek. Hogy ez miért van így, levélben érdeklődtünk az összes említett sajtóorgánumnál, ám csupán a The Daily Telegraphtól kaptunk választ, amelynek tudósítója közölte: a szerkesztőség már nem találta elég érdekesnek a hazatérés hírét.

Tömegkarambol az M5-ösön, több kilométeres a torlódás