Átcsoportosítjuk a közfoglalkoztatásra szánt forrásokat a Munkaerő-piaci Alapból, és július elsejétől, a belügyminiszter irányítása alatt létrejön az új Közmunkaalap – mondta a nemzetgazdasági miniszter éves meghallgatásán az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának tegnapi ülésén. Matolcsy György tájékoztatása szerint – számolt be az MTI – megváltozik az alap szerkezete és irányító testülete is annak érdekében, hogy „ésszerűbben, takarékosabban működjön és válaszoljon a munkahelyteremtés kihívásaira”. Mint fogalmazott, a kormánynak továbbra is célja, hogy 2014 végéig 300 ezer új munkahely jöjjön létre.
– Tavaly a Munkaerő-piaci Alapból 128 milliárd forintot költöttek közmunkaprogramra, amelyekben körülbelül százezer embert foglalkoztattak napi nyolc órában. Az idén az a cél, hogy a rendelkezésre álló 64 milliárd forintból öszszesen 250 ezer munkavállalóra kiterjedő közmunkaprogram szerveződjön – fogalmazott Matolcsy. A miniszter szólt arról is, hogy a kormány tervei szerint a jövőben országos érdekegyeztető fórumként működő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsot 2012-ben „üzemelik be”, s tagjai a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseleteken túl a gazdasági kamarák, a civil társadalom és a tudományos élet, valamint a történelmi egyházak képviselői lesznek. A második, ágazati szinten kétoldalú, a munkáltatók és munkaadók között egyeztető rendszer működik majd, itt az állam mint munkáltató vesz részt a tanácskozásokban.
A gazdasági miniszter foglalkoztatásra vonatkozó terveinek valóra váltása tekintetében biztatók a KSH legfrissebb adatai, amelyekből kitűnik, hogy kedvező folyamatok indultak meg a munkaerőpiacon: február és április között nőtt a foglalkoztatottság és csökkent a munkanélküliség. Az állástalanok aránya 11,4 százalékra mérséklődött az egy évvel korábbi 11,8 százalékról, a 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma a vizsgált időszakban 3,759 millió fő volt, ami 0,7 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A munkanélküliek száma eközben az egy évvel korábbihoz képest 3,1 százalékkal, 481 ezer főre csökkent. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a kedvező munkapiaci trend mögött elsősorban a növekvő export okán bővülő ipari termelés és az élénkülő külkereskedelmi forgalom áll.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben