Öt év elteltével ismétli önmagát a történelem: 2006 után újra a Dallas Mavericks és a Miami Heat vívja az NBA döntőjét. Dirk Nowitzki és a többi dallasi bízik abban, hogy kétszer nem lehet ugyanabba a folyóba lépni, mert öt éve az akkor még Shaquille O’Nealt is felvonultató Heat 4:2-vel elhódította fennállása első bajnoki serlegét, a Larry O’Brien-trófeát.
Napjaink két legjobb kosarasának – Kobe Bryant megkopott tudása alapján már nyilvánvalóan nem tartozik közéjük – még nincs NBA-bajnoki aranygyűrűje! De már nem sokáig, mert bejutottak csapatukkal, a Dallas Mavericksszel (Dirk Nowitzki), illetve a Miami Heattel (LeBron James) az American Airlines Arenában ma éjjel kezdődő döntőbe. (A Dallas otthonát is majdnem így hívják, annak a csarnoknak American Airlines Center a neve…)
A texasiak egy nappal korábban biztosították 4:1-es összesített sikerüket az Oklahoma ellen, a floridaiak péntekre virradóra bántak el az alapszakasz győztesével, az MVP-t, Derrick Rose-t felvonultató Chicagóval. Apropó, MVP… Rose-t elhervasztotta az egy évvel korábbi legértékesebb játékos, James gyilkos védekezése, a 23 éves Bulls-irányító dobásainak mindössze 35 százaléka ért célba a Heat elleni öt meccsen, szemben az alapszakaszbeli 44,5 százalékos eredményességével.
A péntek hajnali meccsben, mint cseppben a tenger, benne volt az egész sorozat lényege: a James mellett Dwyane Wade-del – az öt évvel ezelőtti döntő legértékesebb játékosával – és Chris Boshsal felálló Heat akkor rázta meg magát, amikor kellett. Három perccel a vége előtt még 12 ponttal vezetett a Bulls, ám egy 18:3-as szakasszal fordított a Miami, és 83-80-ra megnyerte a meccset. James és Wade egyaránt nyolc pontot szerzett ebben a szakaszban, Wade-nek akadt egy négypontos akciója (tripla plusz értékesített büntető) is – csekélység…
A döntőben két eltérő stílus csap össze. Bár a Dallas vitathatatlan vezére Nowitzki, a 213 centis würzburgi óriást, sokak szerint minden idők legjobb nem amerikai kosarasát csodálatos epizodisták (Shawn Marion, Jason Kidd, Tyson Chandler) serege s egy végtelen hosszúságú cserepad (Jason Terry, Juan José Barea, Predrag Sztojakovics, Brendan Haywood) segíti.
Odaát van három megasztár – James, Wade és a 207 centis Chris Bosh –, akik egy-egyeznek, legjobb esetben kapnak egy elzárást, és aztán vagy megoldják a szituációt, vagy nem. (Az esetek többségében megoldják.) A tréner, a videokezelőből az évek során vezetőedzővé avanzsált Erik Spoelstra szerepe minimális, ugyanazt az ars poeticát vallja, amit a nyolcvanas évek derekán K. C. Jones, a legendás Boston Celtics mestere: „Adjátok oda a labdát Larry Birdnek, aztán álljatok félre az útjából!”
Az egyetlen eltérés, hogy most Bird helyére James vagy Wade nevét kéretik helyettesíteni.
A ma kezdődő finálé addig tart, amíg valamelyik csapat össze nem szed négy győzelmet. Az első két meccset Miamiban, az azt követő hármat Dallasban vívják, s ha még nem dőlt el a párharc, az utolsó kettőre visszatérnek a dél-floridai South Beachre.
Praktikus helyszín: a játékosok akár ott is maradhatnak vakációzni a döntő után, a strand pár lépésre van az arénától.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben