Újfajta megközelítést javasoltunk a budapesti önkormányzati rendszer átalakítására, szakmai alapon – közölte Pesti Imre, a fővárosi kormányhivatal vezetője, aki a Belügyminisztériumhoz a napokban juttatta el a szervezet szakértői anyagát. – A hetekkel ezelőtt bemutatott munkaanyag három fővárosi változatához képest ez egy negyedik lenne. A kormányhivatal belépésével háromszereplőssé válhatna a közigazgatás – hangsúlyozta a kormánymegbízott, fideszes országgyűlési képviselő, aki idén januári kinevezéséig Tarlós István (Fidesz–KDNP) egészségügyi helyettese is volt. Arról, hogy milyen szerepet szán – a Fővárosi Közgyűléstől és a kerületi képviselő-testületektől eltérően nem választott önkormányzatként működő – a kormányhivatalnak, Pesti kifejtette: dönthetnének a főváros határain is túlnyúló kérdésekben, például a tömegközlekedéssel kapcsolatos ügyekben. Szerinte fontos lenne például a kerületek közötti egyenetlen szociális ellátás kiegyenlítése is. A kerületek megszüntetéséről úgy vélte, az végrehajthatatlan. Az alaptörvény és az alakuló önkormányzati koncepció szerinti törvényességi felügyelet azt jelenti, hogy a képviselők csak a kormányhivatal által jóváhagyott rendelet- és határozattervezetekről szavazhatnak. Ennek mértékét sarkalatos törvény szabályozza majd. – Az viszont már bizonyosnak látszik, hogy 2012. januártól önkormányzati hitelt nem lehet felvenni, a költségvetést nem lehet elfogadni a mi hozzájárulásunk nélkül – emelte ki a hivatalvezető. Kérdésünkre megerősítette: minden terület hozzájuk tartozik, ahol állami pénzeket használnak fel, legyen az az oktatás vagy a metrókocsi-beszerzés. Így a fővárosi kormányhivatal szakmai és pénzügyi felügyelete alá tartozik 2011 szeptemberétől 500 oktatási intézmény, köztük az egyetemek és részben az egyházi és az alapítványi iskolák.
Tarlós István főpolgármester kiállt a kétszintű rendszer – főváros és kerületek – megtartása mellett, támogatva a fővárosi feladatok és hatáskörök bővítését. Pestinek úgy válaszolt: „akár egy belgyógyászra is rábízható például a BKV vagy a metrókocsik ügye. Most jártak nálam a sétapálca-bejárató kisszövetkezet tagjai, nekik is volt koncepciójuk.” Egyre többen akarják darabokra tépni a nemzet fővárosát – tette hozzá.
Tűz. Kigyulladt egy BKV-busz tegnap Budapesten, a XVI. kerületi Pálya utcai megállóban. A lángok a motortérben keletkeztek, amit a kiérkező tűzoltók oltottak el. A balesetben senki sem sérült meg. (MTI)

Vége a nyárias időnek: Mutatjuk hol számíthatnak zivatarra és jégesőre