Sziklaszilárdan a FIFA trónján

Négy évvel ezelőtt közfelkiáltással, tegnap hatalmas fölénnyel – 203-ból 186 szavazattal – választották újra elnökké Joseph Blattert, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnökét. A két eredmény között nagyjából akkora a különbség, mintha egy csapat 8-0 után „csak” 8-1-re nyeri meg a világbajnokságot. Az előző fél év egyre mélyebbre gyűrűző megvesztegetési botrányai tehát legfeljebb a FIFA tekintélyének ártottak, a szervezet első embere megingathatatlanul ül a trónján.

Munkatársunktól
2011. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utólag megállapíthatjuk, Joseph Blatternek néhány ellenlábasa ugyan okozott kellemetlen perceket, napokat, de az elnök újraválasztása összességében nem forgott veszélyben. Ellenjelölt híján az őt bírálók legfeljebb annyit érhettek volna el, ha elhalasztják a tegnapi választást, de ez nem sikerült, csupán gyenge kísérletre futotta az erejükből.
Az angolok és a skótok álltak az akció élére. Hivatalosan is kezdeményezték, hogy az ismert megvesztegetési botrányok sorozata miatt az elnökválasztást vegyék le a közgyűlés napirendjéről. Ám javaslatukat a 208 küldött közül csupán 36 támogatta. A halasztáshoz háromnegyedes többség, 156 voks kellett volna. Már ebből le lehetett mérni, hogy Blatter a kínos események dacára jelentős támogatást élvez.
A németek már azzal is beérnék, ha a 2022. évi katari világbajnokság helyszínének a kijelölését felülvizsgálnák. Ami szinte kötelessége lenne az újraválasztott vezetőségnek a napokban megjelent hírek után. A FIFA főtitkára, Jerome Valcke is utalt egy magánlevelében arra, hogy Katar törvénytelen módon szerezte meg a 2022-es vb rendezési jogát. A FIFA elnökét ez a botrány sem érhette el. Miután kiderült, nem halasztják el a szavazást, az eseményeken felülemelkedve tartotta meg nyitóbeszédét, önmagát áldozatként feltüntetve.
– Én vagyok ennek a hajónak a kapitánya, és átvészeljük a vihart. Jelenleg zavaros vizeken haladunk, ahonnan ki kell jutnunk, ehhez pedig szükség van egy vezetőre. Valamit tennünk kell, mert még egyszer nem akarok ilyen méltatlan szituációba kerülni – jelentette ki magabiztosan.
Majd gyakorlott sportdiplomatához illően javaslattal állt elő. Eszerint a jövőben már ne a 24 tagú végrehajtó bizottság jelölje ki a vb helyszínét, hanem a küldöttgyűlés. (Este ezt meg is szavazták.) Amolyan utánam az özönvíz jellegű ötlet. Hiszen a FIFA decemberben egyszerre két világbajnokságról döntött, hasonló eseményre, amikor a 2026-os torna lesz terítéken, legközelebb 2018-ban kerül sor; akkor pedig Blatter már békés nyugdíjasnapjait tölti.
Blatter ennyire messze nem tervez. Bőven beéri azzal, hogy tegnap újabb négy évre megválasztották elnöknek. Még nagyobb fölénnyel, mint amit a délelőtti halasztó indítvány szavazása mutatott. A 208 tagország 203 képviselője – köztük Csányi Sándor, az MLSZ elnöke – adott le szavazatot, közülük 186-an úgy döntöttek, újabb négy évre Joseph Blatter maradjon a FIFA első embere (50 százalék + 1, azaz 102 voks kellett az újraválasztásához). A boldog győztes így fogadta az eredményt:
– Teljes szívemből köszönöm a bizalmat. Négy évünk van, hogy együtt folytassuk az utunkat, és elvégezzük a munkánkat. Örömmel tölt el, hogy ilyen összetartó és egységes a FIFA, mert így képesek leszünk pozitív irányba elindulni. Rendkívül megindító és megtisztelő ez a bizalom.
Blatter arról is beszélt, hogy meg kell erősíteni az etikai bizottságot, amelynek professzionálisabban kell működnie, a tagjait a kongresszus fogja megválasztani, s egyúttal új etikai kódex megalkotásáról is szót ejtett.
Blatter elnökként 1998 óta irányítja a FIFA-t, ám befolyását már jóval korábban megalapozta. Az 1936-ban született, tehát immár 75 éves sportvezető 1975 óta a FIFA alkalmazottja. 1977-ig a fejlesztési program vezetőjeként, 1977-től technikai igazgatóként, 1981-től főtitkárként dolgozott, 1990-től pedig ő a végrehajtó bizottság elnöke, érdemben tehát azóta érvényesül az ő akarata. Kétségbevonhatatlan érdeme, hogy a labdarúgás az elmúlt két évtizedben üzletileg hatalmas fejlődésen ment keresztül. S ahol megnő a pénzforgalom, ott a korrupció is óhatatlanul felüti a fejét. A szavazás végeredménye arról árulkodik, hogy a küldöttek számára a gazdasági fellendülés sokkal fontosabb, mint az erkölcsi feddhetetlenség. Hiába, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség sem szentek gyülekezete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.