Sepsey Tamás, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) önkormányzati és területi igazgatóságának főigazgató-helyettese lapunknak elmondta: a bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja a fővárosnál 2011 januárjában indított, évek óta elmaradt átfogó ellenőrzés során, a költségvetési terület átvizsgálásakor merült fel a CET-nek nevezett, bálnaformájú létesítmény megépítésére, működtetésére kötött három szerződés alapos elemzésekor. A főváros korábban már ugyan tett büntetőfeljelentést a 8,6 milliárd forintos beruházással kapcsolatban jelentős vagyoni hátrány okozása és az önkormányzat számára előnytelen szerződések miatt, azonban az ÁSZ most konkrét szerződési pontokat megjelölve, az adott bűncselekmények gyanúját megalapozó tényekre alapozva, a szükséges dokumentumokat csatolva fordult a rendőrséghez az ÁSZ-ról szóló törvény alapján, hivatalból.
– A feltárt tényekből kiderült, hogy a közpénzekkel gazdálkodó főváros az előző években egyrészt 25 évre szóló harminchárommilliárd forintos kötelezettséget vállalt egy magáncégnek, másrészt a beruházáshoz közel 9 milliárd forintos készfizető kezességet is vállalt – emelte ki Sepsey Tamás. Az előnytelen szerződések kapcsán több milliárd forintnyi kár érheti a fővárosi önkormányzatot. Hozzátette: az átfogó ellenőrzést már lezárták, a jelentés tervezetét a mai napon tárgyalja az ÁSZ elnöki értekezlete. A jelentés véglegesítését követően azt természetesen nyilvánosságra hozzák, s várhatóan további érdekességekre derülhet fény, például a közútkezelés, a kátyúzási munkák területén. Jelenleg is zajlik a BKV gazdálkodásának részletes vizsgálata, az arról szóló jelentés augusztus végére készülhet el.
– Az ötlet, hogy a Duna-parton egy fillér fővárosi pénz nélkül építsenek egy kulturális funkciókat is ellátó üvegbálnát, vonzónak tűnt – olvasható a Demszky-örökséget bemutató fővárosi fehér könyvben. Ebből kiderül: valójában az építés és működtetés kockázatait is a fővárosnak kell fedeznie mindvégig. A közbeszerzésen nyertes partner egy máltai, közkeletű néven offshore cég, ismeretlen tulajdonosokkal és hárommillió forint törzstőkével.
Bár a Porto Investment Hungary Kft. a napokban közölte, „kulcsrakész a CET”, Bagdy Gábor (Fidesz–KDNP) főpolgármester-helyettes lapunknak tegnap elmondta: a beruházó hiányos dokumentumokat juttatott el a városházára. Ezek nélkül meg sem kezdhető a július 14-re kitűzött műszaki átadás. – Az ÁSZ-feljelentés megerősít minket, most a legfontosabb, hogy a fejlesztőt rászorítsuk az épület egy éve csúszó átadására – fűzte hozzá.
A beruházók úgy reagáltak, hogy állnak bármilyen vizsgálat elé, de hiányolják a konkrétumokat. Szerintük a „meggondolatlan, alaptalan vádak és híresztelések” csak Budapestnek okoznak károkat.

Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten