CET: feljelentést tett az ÁSZ

A Duna-parti közraktárak Demszky-korszakban indított PPP-beruházása ügyében különösen nagy és jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésének, illetve kísérletének gyanúja miatt feljelentést tett tegnap az Állami Számvevőszék az ORFK-n. A közpénz nélkül tervezett, mégis több mint 40 milliárd forintot felemésztő üvegbálna ügye mellett a számvevők lezárták a főváros átfogó ellenőrzését. Ennek alapján további feljelentések várhatók.

2011. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sepsey Tamás, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) önkormányzati és területi igazgatóságának főigazgató-helyettese lapunknak elmondta: a bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja a fővárosnál 2011 januárjában indított, évek óta elmaradt átfogó ellenőrzés során, a költségvetési terület átvizsgálásakor merült fel a CET-nek nevezett, bálnaformájú létesítmény megépítésére, működtetésére kötött három szerződés alapos elemzésekor. A főváros korábban már ugyan tett büntetőfeljelentést a 8,6 milliárd forintos beruházással kapcsolatban jelentős vagyoni hátrány okozása és az önkormányzat számára előnytelen szerződések miatt, azonban az ÁSZ most konkrét szerződési pontokat megjelölve, az adott bűncselekmények gyanúját megalapozó tényekre alapozva, a szükséges dokumentumokat csatolva fordult a rendőrséghez az ÁSZ-ról szóló törvény alapján, hivatalból.
– A feltárt tényekből kiderült, hogy a közpénzekkel gazdálkodó főváros az előző években egyrészt 25 évre szóló harminchárommilliárd forintos kötelezettséget vállalt egy magáncégnek, másrészt a beruházáshoz közel 9 milliárd forintos készfizető kezességet is vállalt – emelte ki Sepsey Tamás. Az előnytelen szerződések kapcsán több milliárd forintnyi kár érheti a fővárosi önkormányzatot. Hozzátette: az átfogó ellenőrzést már lezárták, a jelentés tervezetét a mai napon tárgyalja az ÁSZ elnöki értekezlete. A jelentés véglegesítését követően azt természetesen nyilvánosságra hozzák, s várhatóan további érdekességekre derülhet fény, például a közútkezelés, a kátyúzási munkák területén. Jelenleg is zajlik a BKV gazdálkodásának részletes vizsgálata, az arról szóló jelentés augusztus végére készülhet el.
– Az ötlet, hogy a Duna-parton egy fillér fővárosi pénz nélkül építsenek egy kulturális funkciókat is ellátó üvegbálnát, vonzónak tűnt – olvasható a Demszky-örökséget bemutató fővárosi fehér könyvben. Ebből kiderül: valójában az építés és működtetés kockázatait is a fővárosnak kell fedeznie mindvégig. A közbeszerzésen nyertes partner egy máltai, közkeletű néven offshore cég, ismeretlen tulajdonosokkal és hárommillió forint törzstőkével.
Bár a Porto Investment Hungary Kft. a napokban közölte, „kulcsrakész a CET”, Bagdy Gábor (Fidesz–KDNP) főpolgármester-helyettes lapunknak tegnap elmondta: a beruházó hiányos dokumentumokat juttatott el a városházára. Ezek nélkül meg sem kezdhető a július 14-re kitűzött műszaki átadás. – Az ÁSZ-feljelentés megerősít minket, most a legfontosabb, hogy a fejlesztőt rászorítsuk az épület egy éve csúszó átadására – fűzte hozzá.
A beruházók úgy reagáltak, hogy állnak bármilyen vizsgálat elé, de hiányolják a konkrétumokat. Szerintük a „meggondolatlan, alaptalan vádak és híresztelések” csak Budapestnek okoznak károkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.