Megérkeztek az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságához a Gyurcsány Ferenc ügyével kapcsolatban kért papírok a Legfőbb Ügyészségtől – közölte a szakbizottság KDNP-s elnöke, Rubovszky György az MTI-vel. A politikus szerint a testület szeptember 6-án tárgyalja a volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó indítványt, a parlament akár már őszi ülésszakának első napján, szeptember 12-én dönthet az ügyben. Gyurcsányt hivatali visszaélés miatt tervezi gyanúsítottként kihallgatni az ügyészség a sukorói kaszinóberuházás miatt.
*
Az MSZP-s képviselő ellen az LMP-s Schiffer András tett feljelentést. A politikus azt vélelmezte, hogy Gyurcsány adott utasítást a sukorói telekcsere lebonyolítására, a településre tervezett kaszinóberuházást pedig annak ellenére nyilvánították nemzetgazdasági szempontból kiemeltté, hogy a konceszsziós szerződést csak hónapokkal később, 2009 októberében írta alá Oszkó Péter akkori pénzügyminiszter. Schiffer gyanúja szerint Gyurcsány így tudta, hogy a kiemeltté nyilvánítással jogszabályt sért. A volt kormányfő korábban jelezte, ő maga is mentelmi jogának felfüggesztését kéri a parlamenttől, és az ügy minden, számára elérhető dokumentumát nyilvánosságra hozza.
Az Országgyűlés mentelmi bizottsága május 17-én döntött úgy, további iratokat kér az ügyészségtől, hogy megismerhessék, milyen bizonyítékokra alapozta az indítványát. Az ügyészség akkor válaszolt, de iratokat nem küldött, mire a mentelmi bizottság újabb levelet fogalmazott meg. Erre érkezett meg a válasz a legfőbb ügyésztől, amelyben – mint Rubovszky György elmondta – már szerepeltek bizonyos, a nyomozás érdekeit nem sértő anyagok, például tárgyalási jegyzőkönyvek is. A mentelmi jog felfüggesztéséről az Országgyűlésnek kell döntenie a mentelmi bizottság javaslata után a jelen levő képviselők kétharmados többségével.
Eddig hat gyanúsítottja van a sukorói telekcsere miatt indult nyomozásnak. A Központi Nyomozó Főügyészség Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatója, Császy Zsolt volt értékesítési igazgató, Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja, továbbá Joav Blum izraeli üzletember ügyvédje és két további személy ellen folytat eljárást. A gyanú szerint a terheltek egy olyan szerződést készítettek elő és hagytak jóvá a tervezett King’s City kaszinóberuházással kapcsolatban, amelynek teljesülése esetén az államot több mint 1,327 milliárd forintos vagyonvesztés érhette volna.
A Velencei-tó partjára megálmodott szórakoztató központ fejlesztői egyébként a Világbank mellett működő választott bírósághoz fordultak, hogy kártérítést kapjanak a magyar államtól a meghiúsult beruházás miatt. Magyarország nem ismeri el a választott bíróság illetékességét. A magyar állam szintén pert indított a fejlesztőcég ellen.

Így fog kinézni a parajdi sóbánya ha elönti a víz