Holnapig dönt a Budapesti Katonai Ügyészség, kezdeményezik-e a múlt pénteken vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel meggyanúsított Gyarmati Györgynek, az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt megbízott főosztályvezetőjének előzetes letartóztatását – értesült lapunk. Úgy tudjuk, Gyarmatit gyanúsítotti kihallgatása után százhúsz órás bűnügyi őrizetbe helyezték, és a nyomozó hatóság indítványozni fogja, hogy a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa a terhelttel szemben harminc napra rendelje el a legszigorúbb kényszerintézkedést. Az biztosra vehető, hogy ha a bíróság elrendeli a férfi előzetes letartóztatását, a döntés ellen a jogvégzett Gyarmati – aki a hivataltól történt kényszerű távozása után ügyvédként helyezkedett el – fellebbezni fog, így az előzetes letartóztatásról jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla határozhat.
Forrásaink szerint Gyarmati meggyanúsítása azzal is összefüggésben lehet, hogy a nyomozók rajta keresztül próbálnak a nyomára jutni annak a máig ismeretlen helyen lévő legalább egymilliárd forintnak, amelyről Földesi-Szabó László, a titkosszolgálati hátterű Egymásért alapítvány első fokon elítélt vezetője tett említést. Gyarmatit ugyanis egy napon gyanúsították meg az alapítvány másik két kuratóriumi tagjával, Galambos Lajossal, az elhárítás volt főigazgatójával (őt a kémbotrányban is meggyanúsították) és Simon Ibolyával, az NBH volt jogászával.
*
Az egykori kurátorokkal szembeni intézkedések hátterében a félesztendei bujkálás után májusban elfogott Földesi-Szabó László azóta tett vallomásai állhatnak. Információink szerint Földesi-Szabó több alkalommal is érdemi vallomásokkal segíthette az eljárást egyébként az adónyomozóktól átvevő ügyészség munkáját.
Ismeretes: az Egymásért volt vezetőjét tavaly decemberben csempészésért és sikkasztásért nem jogerősen hétéves szabadságvesztéssel büntette a Fővárosi Bíróság. Az ítélethirdetés közben Földesi-Szabó távozott, és hónapokon keresztül szökésben volt. Később az azóta előzetes letartóztatásba helyezett Földesit adócsalással is meggyanúsították.
Az úgynevezett Egymásért-ügy 2006-ban indult, amikor a vám- és pénzügyőrség vizsgálatot indított az alapítvány, illetve a Herba Rt. körüli cégcsoport importtevékenysége miatt. Az elsőfokú ítélet szerint az alapítvány másfél milliárd forintnyi vám, áfa és környezetvédelmi termékdíj befizetését mulasztotta el. Földesi-Szabót sikkasztás miatt azért marasztalták el, mert sajátjaként rendelkezett az alapítvány pénzével. A tárgyalás során a vádlott elismerte, hogy az összegből majdnem egymilliárd forintnyi készpénz nála van, de azt nem fedte fel, hogy hol tartja.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk