A szlovák politikát és társadalmat megosztotta a szociális, munka- és családügyi minisztérium törvénytervezete, amelyben a liberális Szabadság és Szolidaritás párt politikusai által irányított tárca azt javasolja, „a szélsőségesen szegény családok” esetében az anya állami támogatással, ingyen juthatna hormonális fogamzásgátlóhoz, illetve az egészségbiztosítók megfizetnék a sterilizáció költségeit, amennyiben önként kéri a család.
A múlt héten tárcaközi egyeztetésre bocsátott tervezetet elsőként a liberálisok koalíciós partnere, a Kereszténydemokrata Mozgalom támadta meg, azt hangoztatva, hogy az „olyan problémát, amely a nevelés és az egyéni felelősségvállalás kérdése, nem lehet költségvetési támogatással helyettesíteni”. A tárcaközi egyeztetésbe bekapcsolódó civil szervezetek ennél durvábban fogalmaztak, „rasszistának és diszkriminatívnak” minősítették a tervezetet, és hozzátették, elfogadhatatlan, hogy „etikailag megkérdőjelezhető magatartást erőszakoljon egy törvény a családokra”. A civil szervezetek internetes petíciós aláírásba kezdtek a törvény ellen.
A tárca államtitkára, Lucia Nicholsonová azzal védte a törvénytervezetet, hogy „az állam kötelessége tenni azért, hogy ne szülessenek olyan szegény közegbe gyerekek, ahol a szülők képtelenek biztosítani egészséges fejlődésüket”, hangsúlyozva, hogy a törvény semmire sem kötelezne senkit. Elmondta azt is, vannak olyan tapasztalataik, hogy az ilyen „szélsőségesen szegény családok maguk is szeretnének védekezni a további gyermekáldás ellen, ám sem az éves szinten több tíz euróba kerülő fogamzásgátló tablettát nem tudják megvenni, sem a sterilizálás 200 euróra (mintegy 54 ezer forint) rúgó költségeit nem képesek megfizetni”. Az Etnikai Kutatóközpont munkatársa, Elena Gallová Kriglová nem ért egyet a sterilizálás lehetőségének felkínálásával, mert szerinte az sértené a roma lakosságot. Az ilyen törvény azt „üzenné” a romáknak, „az állam nem akarja, hogy gyerekeik legyenek”.

Folytatódik az M9-es autópálya építése