Újabb horvát pofont kapott a Mol

Munkatársunktól
2011. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszavonta a horvát kormány az INA-tól a kutatási engedélyt az ország északnyugati részén három területre vonatkozóan, amivel mintegy 80 milliárd köbméternyi gáz kitermelési lehetőségét veszítette el a Mol irányítása alatt működő olajtársaság – közölte szombaton honlapján a Vecernji List című napilap. A távirati iroda által idézett cikk szerint a horvát kormány újabb csapást mért a Molra azzal, hogy a Száva és a Dráva térségére, illetve az északnyugat-horvátországi szénhidrogénmezőkre vonatkozó kutatási engedélyt visszavonta. Az indoklás szerint a társaság az érintett területek 90 százalékán még meg sem kezdte a kutatási tevékenységet, amelynek márciusban lejárt a határideje.
Horvát szakértők szerint a helyzet kialakulásáért a részvények 47,26 százalékát birtokló és a céget irányító magyar Mol a felelős, „mert nem érdeke az INA növekedése”, amíg nem tudja átvenni a teljes irányítást. A horvát kormány és a Mol között az irányítási jogok miatt folyik vita. Újabb ütés volt a kormány részéről az is, hogy a héten csökkentette a gazdasági társaságok által fizetendő gázárakat – olvasható a napilap cikkében. Az INA közleményében válaszul arról írt, hogy az elmúlt néhány évben a társaság jelentős veszteséggel működött, ezért a pénzügyek és a befektetések stabilizálására, valamint az olajfinomítók korszerűsítésére, továbbá a szíriai és észak-adriai beruházásokra koncentráltak. Az idei első fél évben – a tavalyi hasonló időszakhoz képest – 57,8 százalékkal növekedve 331 millió kunát (1 kuna 36,85 forint) fektetett be a cég, miközben 4,3 százalékkal kevesebb olajterméket és 6,8 százalékkal kisebb mennyiségű gázt termelt. A lap egy névtelenséget kérő geológusra hivatkozva azt írta: az INA által elveszített koncessziós területen becslések szerint akkora mennyiségű szénhidrogén-származék található, mint amennyit az elmúlt 50 évben összesen kitermeltek Horvátországban. Csak földgázból mintegy 80 milliárd köbméterre becsülhető a felszín alatt lévő mennyiség.
Mint arról korábban többször is beszámoltunk, a Mol helyzete az elmúlt időszakban részese lett a horvát belpolitikai csatározásoknak. Különösen erősen érezhető ez az idei választási évben. Hernádi Zsolt, a magyar olajtársaság elnök-vezérigazgatója a HVG-nek adott interjújában nemrégiben úgy fogalmazott, hogy a Mol és a személye elleni támadásokat a magyar menedzsment által végrehajtott költségcsökkentő és hatékonyságjavító intézkedéseknek tudja be. Ezek nyomán ugyanis sokan elveszítették zsíros megbízásaikat.

Turistaként otthon vagyunk. A magyar turisták száma nőtt a legnagyobb mértékben júliusban Horvátországban – közölte honlapján a horvát turisztikai minisztérium. Damir Bajs miniszter az újabb rekordokat döntő júliusi idegenforgalmi adatokról szombaton a Zárához (Zadar) közeli Starigradban számolt be. Tájékoztatása szerint minden fő piacról növekedett a vendégek száma, de a legnagyobb mértékben a magyaroké. A magyarországi turisták száma 13,5 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 12 százalékkal emelkedett, az osztrákok 10,6, a szlovének 5 százalékkal voltak többen a múlt évihez képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.