Az előadás megszületése külön musicalt is megérne. Szűcs Balázs 2006-ban még szentendrei káplánként rendezte meg közössége tagjaival az István, a királyt, s bár 2007-ben már Piliscsabán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem lelkészeként kapott feladatot, a darabot vitte tovább. Már egyetemistákkal kiegészülve jutott el a stáb Erdélybe, Zetelakára, és akkora sikert aratott, hogy a főszereplő, Kalmár Gergő egy másik musical megrendezéséhez is kedvet kapott. Szűcs Balázs Csobánkán szervez minden nyáron határon túli magyar gyerekeknek táborokat; egy ilyen táborban született meg egy újabb musical ötlete. Először piliscsabai pázmányos diákok bevonásával indultak a Valahol Európában próbái, tartottak egy éven át, míg létrejött az első előadás 2009. augusztus 20-ra – a premiert Csíkszeredán tartották.
És a történet valójában itt kezdődik. Meghívták a produkciót Biatorbágyra és a Délvidékre is, aztán Szűcs atya csapatának egy része tavaly nyáron eljutott Rátra, ebbe a magyarok lakta, eldugott kárpátaljai faluba is, ahonnan minden nyáron három családból érkeznek a gyerekek Csobánkára. Segíteni jöttek, építeni-szépíteni az egyre bővülő családi típusú gyermekotthont, a helyiek a munka végére, mintha közéjük tartoznának, befogadták őket. Munka közben a piliscsabaiak felfigyeltek arra, hogy az állami nevelőintézetekből befogadott ráti gyerekek többsége kívülről fújja a Dés-musical dalait. Egy csapásra minden összeállt; elhatározták, a musical következő rendezésében a ráti gyerekek játszszák majd a főszerepeket.
Illár Árpád és Kriczky Beáta segítségével egy éven át zajlottak a próbák, aztán a beregszászi előadás előtt mindenki összesereglett, napokig próbálták a darabot. Bár a kárpátaljai magyarság nem az ukrán bürokrácia kegyeltje, valahogy mégis minden és – az ungvári és a beregszászi főkonzult, a 120 fős stábot is beleértve – mindenki a segítségükre volt, hogy a beregszászi előadás feltételeit elő tudják teremteni. A Dés László–Nemes István szerzőpáros lemondott minden jogdíjáról, Schmitt Pálné Makray Katalin és Majnek Antal munkácsi megyés püspök pedig elfogadta a fővédnöki felkérést.
Kuksi szerepét egy ukrán kisfiú, Lapovszkij Bogdán kapta, s vele együtt a többi szereplő is annyira jól helytállt a Beregszászi Amfiteátrumban, hogy a fő szervező már nagyobb ívű tervben is gondolkodik, s reméli, hogy megtalálja hozzá a támogatókat. – Eddig különféle bemutatók bevételeivel támogattuk a határon túli gyerekeket, a Magyarfalu Alapítvánnyal azonban jövőre egy kulturális fesztivál szervezésén gondolkodunk, ahol a tervek szerint csak nehéz sorsú gyerekek lépnének fel produkcióikkal – árulta el Szűcs Balázs.
(Valahol Európában, rendező: Kalmár Gergő, főbb szerepekben a ráti Szent Mihály-gyermekotthon lakói, Beregszászi Amfiteátrum, augusztus 20.)

Ez most komoly? Az M44 végre elérhet a határig – térképen is mutatjuk