A feljelentés szerint 17 bank – köztük az állami mentőövet kapott Bank of America, a JP Morgan, a Citigroup, a Goldman Sachs és a Deutsche Bank – félrevezette az Egyesült Államok két legnagyobb jelzálog-biztosítóját, a Fanni Mae-t és a Freddie Macet, amelyekre a válság előtt több milliárd dollár értékben rossz minőségű jelzáloghitelt sóztak rá. Az FHFA keresete szerint a pénzintézetek tudatosan állították be kedvezőbbnek a jelzáloghitelek minőségét, holott tudtak arról, hogy a feltüntetettnél jóval kockázatosabb kölcsönökről van szó. A Bloomberg jelentése szerint a csalással vádolt bankok listáján szerepel még a Merrill Lynch, a Barclays, a Credit Suisse, a HSBC, a Societe Generale, és a Royal Bank of Scotland (RBS) is. A legnagyobb tételre az RBS-t és a Merrill Lynchet perlik, mindkét esetben több mint 30 milliárd dolláros kárt vélelmez az ügynökség.
*
Emlékezetes, hogy a Lehman Brothers befektetőház 2008-as csődjét is az RBS indította el, éppen a rossz minőségű ingatlanzálog-hitelek bedőlése miatt. A Fannie Mae és a Freddie Mac biztosítókat a válság kitörésekor csak államosítással lehetett életben tartani, az általuk biztosított problémás hitelek miatt ugyanis több bankot is magukkal rántottak volna.
A biztosítókat képviselő ügynökség álláspontja szerint a két intézetet a kockázatok elhallgatásával vezették félre a nagybankok, amelyek sok esetben az ingatlan értékét meghaladó összegű kölcsönökre kértek és kaptak biztosítást. A megtévesztésben szerepet játszott, hogy a jobb minőségű hitelek közé keverték a bedőlés előtt álló követeléseket is, és az egészet egy csomagban értékesítették a két jelzálog-biztosítónak. Az FHFA keresetében kimutatta, hogy a bankok felelőtlenül folyósítottak jelzáloghiteleket, a Merrill Lynch esetében például minden ötödik hitel még az ingatlan teljes piaci értékét sem fedezte. Az ügynökség azért is kártalanítást kér, mert egyes ingatlanokat jócskán felülértékeltek, mielőtt a kölcsönszerződéseket aláírták, és az átcsomagolt jelzálogalapú értékpapíroknál nem tüntették fel, valójában hány adós áll a követelések mögött. A Goldman Sachs esetében azt is kifogásolták, hogy nem mondtak igazat, amikor a hitelszerződések feltételeiről tájékoztatták a biztosítókat. A beperelt bankok hallgatásba burkolóztak, a Bloombergnek mindössze a Bank of Americától és az RBS-től nyilatkoztak, mindkét pénzintézet elhárította saját felelősségét. A Bank of America szóvivője szerint a két nagy jelzálog-biztosító tisztában volt a hitelek veszélyeivel, és ezt vállalva, tudatosan folytatták a kockázatos papírok vásárlását. A skót RBS közleményt adott ki, amely szerint „jogi álláspontjukat képesek megvédeni a per során”. A pénzintézetek arra is hivatkoztak, hogy senki sem számíthatott az ingatlanárak drasztikus csökkenésére, amely végül felmorzsolta a hitelek mögötti fedezetet. Az ügynökség nemcsak a kár megtérítését, hanem a megtévesztésért felelős személyek megbüntetését is kérte a bíróságtól.

Tornóczky Anita nem titkolja, ennyit szedett fel várandóssága alatt