Csaknem nyolcmilliárd forintot költött az EKF-programban a város a közterek megújítására. A fejlesztést 2009-ben és 2010-ben végezték, de volt, ahol csak 2011-ben tudták elbontani a munkaterületeket védő kordonokat. A munkálatok során a város főtere, a Széchenyi tér teljesen megújult, de az odavezető utca, az Irgalmasok útja is átalakult, s ezeket immár teljes mértékben a gyalogosok vehették birtokba – ahogyan a korábban parkolóként funkcionáló, szintén a kulturális fővárosi program alatt megszépült Kossuth teret is.
A munkálatok után ismét élettel teltek meg ezek a területek, egyre többen keresik fel a város ezen részeit. A boltosok, vendéglátósok szerint azonban sok üzlet a hónapokig tartó felújítások során nem volt megközelíthető, emiatt ők kártalanításra szorulnak. A pécsi önkormányzathoz 122 vállalkozó 123 millió forintnyi igényt nyújtott be. A kártalanítási összeg megállapításához igazságügyi szakértőt is felkért az önkormányzat, az adóirodától is kértek be adatokat, de megvizsgálták a könyveléseket, s azt is, hogy az adott területen mennyi ideig zajlottak a munkák, s figyelembe vették a Pécs Holding Zrt. által a bérleményekre adott kedvezményes bérleti díjat is. A vállalkozók közül 38 igényt találtak előzetesen elfogadhatónak, s 45 millió forint kifizetését célozták meg.
A döntést azonban elnapolta az önkormányzat illetékes pénzügyi bizottsága a héten. Az önkormányzat álláspontja szerint ugyanis a vállalkozások bevételkiesése és jövedelemcsökkenése alapvetően nem az EKF-beruházással van okozati összefüggésben, hanem a gazdasági válsággal, s a megváltozott fogyasztói szokásokkal. Ez pedig nem róható fel a városnak. A munkálatokat levezénylő menedzsmentközpont szerint ráadásul biztosították a bejutást az üzletek tulajdonosainak. Az említettek miatt pedig átgondolják az igényeket, s várhatóan újabb szakértőkkel is felülvizsgálják a kérelmeket.

Ez most komoly? Az M44 végre elérhet a határig – térképen is mutatjuk