Olyan határozatot fogadott el az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa nagy szavazattöbbséggel tegnap, amely elítéli a szíriai hatóságok által a rendszerellenes tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszakot, és követeli, hogy Damaszkusz működjön közre a március óta elkövetett atrocitások kivizsgálásában. A 84 tagú testületben 33 igen, 4 nem és 47 tartózkodás volt. Rá szavazott a tanács valamennyi arab tagja, ellene volt viszont Ecuador, Kína, Kuba és Oroszország. A Szíriát a tanácsban képviselő diplomata teljes mértékben politikai indíttatásúnak nevezte a határozatot, de közölte, hogy országa „valamikor a közeljövőben” kész fogadni egy ENSZ által a jogsértések vizsgálatára kiküldött csoportot.
Brazília, a Dél-afrikai Köztársaság és India kedden közös nyilatkozatban ellenezte, hogy nyomást gyakoroljanak Szíriára, és állást foglalt amellett, hogy a szíriai problémákat maguk a szíriaiak oldják meg, amihez kellő időt kell biztosítani számukra. A három ország Bahreint és Jement hozta fel példaként, rámutatva, hogy bár azokban is voltak elnyomó intézkedések, egyik ország irányító rezsimjének gyengítése érdekében sem történtek komoly lépések. Brazília, Dél-Afrika és India delegációja nemrég Szíriában járt, s találkozott Bassár el-Aszad elnökkel, valamint Valíd Moallem külügyminiszterrel. A szíriai vezetők elmondták, hogy az országban zajló tiltakozások részvevői három csoportra oszthatók: tudósokra és értelmiségiekre, akik demokratikus átalakulást igényelnek, olyan emberekre, akik elégedetlenek a gazdasági gondok és az elnyomás miatt, valamint a rendszert megdönteni akaró harcias személyekre.
A magyar Külügyminisztérium is követte tegnap a nyugati álláspontot. Közleményében úgy fogalmazott, hogy „Aszad elnök mára elvesztette legitimációját, az általa alkalmazott kíméletlen önkény hiteltelenítette folyamatos reformígéreteit is. Szíria lakossága megérdemli, hogy a demokratikus változásokra irányuló óhaja teljesüljön. Aszad elnök ennek ma útjában áll, itt az idő, hogy félreálljon”.
Közben a szíriai ellenzék vezető tagjai „nemzeti tanácsot” állítottak fel egy Isztambulban tartott találkozón abból a célból, hogy összehangolják a Bassár el-Aszad vezette rezsim ellen országszerte folyó küzdelmet. A tanács körülbelül két héten belül ül össze.

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!