Fico – olvasható a táviratban – arra használta fel a rossz viszony kiegyensúlyozására szervezett találkozót követő közös sajtótájékoztatót, hogy néhány ütést mérjen a magyar nacionalistákra. Megemlítették Ficónak azt a távirat szerint alattomoskodó javaslatát is, hogy a következő találkozót Révkomáromban javasolta, ahol két emlékmű, Szent István, illetve Cirill és Metód szobrainak ügye keltett feszültséget. A nagykövetségi kommentár szerint alig várható, hogy a hullámzó viszony kisimul a két ország kormányfőinek tárgyalásai révén. „Úgy tűnik, hogy a félelem attól, nehogy kicsinyesnek tűnjenek az EU-ban, pillanatnyilag győzött.” A nagykövetség pozitívan értékelte, hogy a megegyezésben kikötötték az EBESZ nyelvtörvényre vonatkozó ajánlásainak tiszteletben tartását, de megjegyezték: „Ficóról tudjuk, hogy alkalmazkodik a nemzetközi közvéleményhez, ha politikailag fontosabb, de ellenszegül annak, ha az jár nagyobb politikai haszonnal.”
A felvidéki Új Szó által idézett pozsonyi táviratok szerint a 2010-es választások után Fico a legszívesebben ellenzékben látta volna koalíciós partnerét, a magyarellenes Szlovák Nemzeti Pártot (SNS), de a két magyar pártot, az MKP-t és a Hidat is. A jelentés szerint Fico különösen tartott attól, nehogy hasonlóan feszült helyzet alakuljon ki a romák és a többségi társadalom között, mint Magyarországon. Ezért utasította belügyminiszterét, hogy növelje a rendőri jelenlétet a kelet-szlovákiai roma telepeken.
Egy másik budapesti táviratban Jeff Levine ügyvivő meglepődve vette tudomásul, hogy a roma és a zsidó közösségek még a Jobbik növekvő népszerűsége ellenére sem tudnak együttműködni, sem egymással, sem saját közösségeiken belül. A távirat azt is megállapítja, hogy a roma és a zsidó közösség nem tekinti partnernek egymást. A zsidó közösség megosztott, a többség nem vallásos, a vallásosak pedig több különböző csoporthoz tartoznak, amelyek a nagyobb befolyás és anyagi támogatás érdekében egymást marják a hatalomért és a legitimációért. Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke megkérte az amerikaiakat, hogy ne szerepeltessék egy cikkben a nagykövetség honlapján Köves Slomóval, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetőjével. Mint mondta, „az olyan lenne, mintha a püspököt meg a boszorkányok vezetőjét egymás mellé állítanák.”
A táviratokból kiderül az is, hogy „nyilvánvalóan” politikai befolyás alatt született döntés a Sláger Rádió és a Danubius Rádió frekvenciáinak elvételéről. Egy másik dokumentum szerint az amerikai diplomácia sérelmezte, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként nem foglalt állást Grúzia orosz lerohanásának kérdésében 2008-ban, noha az sok hasonlóságot mutatott az 1956-os magyar eseményekkel.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?