Október 14-én a 30. Hoventa Nemzetközi szálloda-, vendéglátó-ipari és gasztrotechnikai szakkiállítás alkalmával rendezik meg idén a Bocuse d’Or, a világ legrangosabb szakácsversenyének a magyarországi selejtezőjét. A versenyt, amelyen több mint fél tucat hazai fiatal szakács indul, a Bocuse d’Or Akadémia és a Hungexpo szervezi.
Az október 14-i versenyt előselejtezők előzték meg, onnan heten jutottak tovább. Részt vehet a döntőn Széll Tamás is, a Michelin-csillagos Onyx étterem helyettes konyhafőnöke, aki eddig két Hagyomány és Evolúció versenyt nyert meg nemzetközi zsűri előtt.
Bíró Lajos, a Magyarország vezető éttermeit képviselő Bocuse d’Or Akadémia új elnöke a tegnapi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az októberi selejtezőn kizárólag a teljesítmény számít majd.
– Remélem, hogy a személyem elég garancia a hiteles versenyre – tette hozzá.
Ami az október 14-i selejtező témáját illeti, az indulók mindegyike ugyanabból az alapanyagból – nyelvhal garnélával és Label Rouge minősítésű csirke – készít hal- és húsételt. Mindkét ételhez két-két garnírungot, plusz mártást kell készíteni, és hat tányérra tálalni. – Minden versenyző három nyelvhalat kap, fél kilogramm garnélát és két csirkét belsőségeivel. Hozni lehet majd a mártásokhoz alaplevet előre elkészítve, továbbá tisztított, hámozott, de nem feldarabolt nyers zöldséget. Minden mást a helyszínen kell elkészíteni – áll a kiírásban.
A fiatal szakácsok előtt komoly a tét: az első helyezett várhatóan indulhat majd a 2012-es Bocuse d’Or Europe selejtezőn, amely Brüsszelben lesz 2012. március 20–21-én. A második helyezett egy külföldi Michelin-csillagos étteremben stázsolhat (tanonckodhat) egy hétig, míg a „bronzérmes” itthon teheti meg ugyanezt egy hazai Michelin-csillagos étteremben.
Molnár B. Tamás, a Magyar Gasztronómia Egyesület alapítója megjegyezte, azért vesznek részt a Bocuse d’Or magyarországi selejtezőjének szervezésében, mert az a gasztronómia csúcsa, a szakácsok Forma–1-es versenye. Mint mondta, a szakma kérte fel őket a közreműködésre azzal, hogy ha nem kapcsolódnak be a szervezésbe, akkor Magyarország hosszú időre lemondhat az európai versenyeken való részvételről. – Rangos szakácsversenyről van szó, amely tele van látványelemekkel is. A verseny zsűrijében sok a három Michelin-csillagos szakács – mutatott rá Molnár B. Tamás –, és jelen van a világ éttermi elitje, amely a minőségi termékek vásárlóközönségét képviseli. A gasztronómus kitért arra is, hogy a Magyar Gasztronómiai Egyesület mint civil szervezet minden számára elérhető eszközzel támogatja az indulókat, de valójában arra lenne szükség, hogy az állam is az ügy mellé álljon, ahogy ezt másutt teszi. – Skandináviában az illetékes minisztériumok eurómilliókat költenek el az előkészületekre és versenyzőik felkészítésére, mert tisztában vannak azzal, hogy az étkezési kultúra fejlesztésével az országimázst, a gazdaságot és általánosságban az életminőséget szolgálják saját országukban, értelmes életpályákat biztosítva, a társadalomnak szervező erőt adva ezzel – fűzte hozzá.
A 2025-ös büdzsé megalapozza a dinamikus bérnövekedést