Megelégeltük, hogy a szakma tisztességét lejáratják a vásárlók becsapására szakosodott „termékbemutató vállalkozások”, ezért az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesülettel (OFE) közösen országszerte előadásokon ismertetjük az érdeklődőkkel a vásárlók jogait,
s kereskedők kötelezettségeit – mondta lapunknak Tokaji-Nagy Orsolya, a Közvetlen Értékesítők Szövetségének (KÉSZ) főtitkára. A szervezet biztos abban, hogy a megfelelő tudás birtokában már sokkal nehezebb becsapni az embereket. Sokan nem ismerik a kitelepült vásárokra vonatkozó szabályokat, ezért az OFE megyei elnökei által szervezett és helyben előre meghirdetett fórumokon a két szervezet vezetői ismertetik a vonatkozó rendelkezéseket. Például azt, hogy nyolc napig következmények nélkül visszaléphet a vásárlástól a vevő. A főtitkár hangsúlyozta, a KÉSZ tagjai önként vállalják a nyolc napnál hosszabb határidőt: vannak cégek, ahol harminc vagy akár kilencven nap után is lehetőség van a termék visszaadására.
Kérdésünkre a főtitkár elmondta, a Közép-magyarországi Fogyasztóvédelmi Egyesület (KÖFE) által tavaly az Országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottságához benyújtott javaslatából még nem született törvény. A szervezet javaslata kéthetes visszalépési határidőt tartalmazott, s harmincnapos visszafizetési kötelezettséget a kereskedők számára, illetve előzetes regisztrációhoz kötötte volna a termékbemutatók szervezését. Időközben egyébként megszületett egy európai fogyasztóvédelmi irányelv, amelyben szerepel a kitelepült vásárokra vonatkozó 14 napos visszalépési határidő, bár ennek hazai hatálybalépésére is még várni kell. A termékbemutatók előzetes bejelentését nem tartja jó ötletnek a főtitkár, mert a szomszédos Ausztriában e szabály bevezetése szinte teljes egészében megölte a piacot.
A vásárlók felvilágosítása annál is inkább időszerű, mert szinte naponta érkezik hír arról, hogy a csalásra szakosodott vállalkozások célba vették a legkiszolgáltatottabb embereket. Jellemzően nyugdíjasokról van szó, akik több szempontból is alkalmasak az átverésre. Több szabadidővel rendelkeznek, kevésbé ismerik jogaikat, s így olcsó utak, ingyen ebéd, városnézés ígéretével könnyen el tudják őket csábítani, majd erőszakosan vagy trükkök segítségével nyakukba varrják a silány minőségű árukat. Nem ritka, hogy az ilyen utazásokon ebédet csak az kap, aki megvásárolja a kínált terméket. De akadt már olyan nyugdíjas is, akit azzal fenyegettek meg, hogy nem viszik haza, ha nem vásárol semmit.

Miniszterelnöki üzenet a Harcosok Klubja előtt