Még mindig nem tudják a líbiai lázadók, merre rejtőzködik Moammer el-Kadhafi, aki tegnap üzente meg, tárgyalna a hatalom átadásáról, közölte a BBC. A hírvivő szerepét betöltő Músza Ibráhim azt közölte, erről a líbiai vezető Szádi nevű fia folytatna megbeszéléseket. A lázadók ezzel szemben kijelentették, ilyen jellegű „megbeszélésre” semmi szín alatt nem kerülhet sor, Kadhafinak nincs más választása, csak a végső kapituláció. A líbiai vezetőről egyébként azt feltételezték, hogy egy páncélozott Mercedesekből álló autókonvojjal – a felkelők Átmeneti Nemzeti Tanácsát (ÁNT) továbbra sem elismerő – Algériába távozott. Az MTI által is idézett szombati egyiptomi értesülést azonban az algériai külügyminisztérium cáfolta.
Ben-Dzsavád település elfoglalása, illetve a Kadhafi szülővárosa, Szirt megközelítése jelentette hétvégi katonai sikerek árnyékában a Sunday Telegraph tegnap ugyanakkor arról írt, egy olyan személy került a tripoli felkelők élére, aki korábban kapcsolatban állt az al-Kaida terrorszervezettel. A brit lap szerint Abdel Hakim Belhadzs az 1990-es években a Líbiai Iszlám Harci Csoportot vezette, amely szerepelt az ENSZ terrorszervezetekről készített listáján. Maga Belhadzs szót emelt a nyugati demokrácia ellen és a dzsihádot, a mohamedán szent háborút tartotta a győzelem megszerzése egyetlen lehetséges eszközének. A felkelők – akik továbbra sem tudják teljes mértékben ellenőrizni a líbiai fővárost – egyébként több száz lőszeresládát zsákmányoltak még szombaton Tripoliban, amikor rábukkantak egy kisebb fegyverlerakatra, írta az MTI. A líbiai fővárosban ugyanakkor megjelent a katasztrófaturizmus, sok család megpróbált bejutni Kadhafi lánya, Ájsa tripoli rezidenciájára, ám a felkelők őröket állítottak a behegesztett bejáratú épület elé. Mint elmondták, erre azért volt szükség, mert nem akarják, hogy olyan sorsra jusson, mint Kadhafi villája. A felkelők katonai szóvivője, Ahmed Omár Báni tegnap közölte, aggódnak annak a közel hatvanezer személynek a sorsáért, akiket az elmúlt hónapokban tartóztatott le és zárt börtönbe a Kadhafi-rezsim. Mint elmondta, félelmüket igazolja, hogy eddig mindössze bő tízezer személy szabadult a fogságból, míg a többiekről semmi hír sincs.
Berlinben közben Angela Merkel kancellár és Guido Westerwelle külügyminiszter is elismerte a
NATO érdemeit a Kadhafi-rezsim megdöntésében, noha Berlin tartózkodott a Líbia elleni nemzetközi katonai akcióban való részvételtől. Az Arab Liga még szombaton késő este helyreállította Líbia tagságát a szervezetben – döntött a liga rendkívüli értekezletén Kairóban. Líbiát a ligában mostantól a felkelők politikai szervezete, az ÁNT fogja képviselni – vált ismertté az egyiptomi fővárosban.

Brutális jégeső söpört végig Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében