A moratórium tavaszi–nyári feloldása óta ötven-hatvan kilakoltatást foganatosítottak a végrehajtók – tudta meg lapunk a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnökétől. Krejniker Miklós közölte: az augusztusi érték megegyezik a korábbi szakmai számításokkal, s ebből kiindulva feltételezhető, hogy idén kétszáz körüli lesz a kényszerű lakáskiürítések száma. A kamarai vezető a részletekről szólva elmondta, hogy az eddigi nagyjából félszáz eset döntő többségében önkormányzati lakbértartozás miatt kellett az érintett családnak elhagynia korábbi otthonát. A kilakoltatások 10-15 százaléka vezethető vissza bedőlt devizakölcsönre.
*
Krejniker Miklós kiemelte, hogy a legtöbb esetben üres ingatlanokat találtak a végrehajtók, majd megemlítette: idén többször is tragikus történések kísérték a kilakoltatást. Az egyik érintett magára gyújtotta lakását, egy másik adós pedig az öngyilkosságba menekült. Az elnök vélekedése szerint az esetek az elkeseredettség növekedésével magyarázhatók, s hasonló okok húzódhatnak meg annak hátterében is, hogy a társadalmi szerveződések aktívabbak a korábban tapasztaltnál: a civilek idén négy-öt esetben élőlánccal vagy más módon igyekeztek meghiúsítani a lakáskiürítést.
Egy székesfehérvári nyugdíjas azonban a hét elején távozni kényszerült otthonából. A távirati iroda tudósítása szerint a hatvanéves, egyedül élő férfit kedd délután lakoltatták ki. Az esetről – a híradások alapján – annyi tudható, hogy a férfi az elmúlt években vett fel 18 millió forint hitelt, a kölcsön fedezetéül a 2008-ban 42 millió forintra értékelt házát ajánlotta fel. A férfi februárban nyugdíjba vonult, s bár törlesztett valamennyit, az események – főként az árfolyam-emelkedés – mégis maguk alá temették. Saját bevallása szerint a 18 milliós tartozása a törlesztés ellenére mára harminc- millió forintra emelkedett. A közlések arról szólnak: a több mint negyvenmilliós házát 14 millióért vásárolta meg az árverés nyertese. A licitáláson állítólag egyetlen érdeklődő jelent meg.
A férfi – a kilakoltatásra kitűzött napon – keresetet nyújtott be, amelyben a végrehajtás megszüntetését, felfüggesztését kérte. A kilakoltatás megakadályozására azonban már nem volt lehetőség. A lakást rendőrök és jogvédők jelenlétében ürítették ki. A nyugdíjas – akinek ingóságait a telken álló garázsban helyezték el – a kilakoltatás után még nem tudta megmondani, hol húzza meg magát. Az idős férfi kutyáját átmenetileg a folyamatokat a helyszínen nyomon követő civil érdekvédők vették magukhoz. Egyikük, Kozma József, a Magyar Közösségi Garancia Kft. Jogsegélyszolgálat vezetője a Kossuth rádiónak nyilatkozva közölte: a szervezet a nyugdíjas férfi és más károsultak ügyét alapul véve feljelentést tesz az érintett kereskedelmi bankok ellen csalás miatt. A civil érdekvédő szerint némelyik pénzintézet törvénytelen hitelezési gyakorlatot folytat. Kozma József kifogásolja például, hogy egyes bankok jóval áron alul adják el a bedőlt hitel fedezetéül szolgáló házakat, s felvetette: a pénzintézetek már a devizahitel-szerződések aláírásakor tisztességtelenül viselkedtek ügyfeleikkel szemben. A jogsegélyszolgálat mindezt jogtalan haszonszerzésnek minősíti, s a Legfőbb Ügyészségnél feljelentést tesz.
Eközben tegnap tudatták: a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezete (MIÉSZ) együttműködési szerződést kötött a Devizaadósok Érdekvédelmi Szövetségével (DÉSZ). Utóbbi fórum bankonként és szerződéstípusonként csoportosítja a nála jelentkező hitelfelvevőket. Az érintettek így kapcsolódhatnak be a bankjuk ellen létrejövő pertársaságokba. Mint kiderült, az ingatlanosok szervezete azért segíti a nehéz helyzetbe került adósok jogérvényesítését, mert megtévesztőnek tartja a devizaalapú hitelszerződéseket, és tarthatatlannak ítéli, hogy a megállapodások következtében vállalkozások és családok tömege jusson a tönk szélére. A MIÉSZ arra is rávilágított: bedől a honi ingatlanpiac, ha a 150 ezer bajba jutott adós otthonát rövid időn belül elárverezik.

Orbán Viktor újabb jelentős béremelést hagyott jóvá, amely sokaknak okoz majd örömet