Nem küldték el, csak szélesre nyitották az ajtót a Standard and Poor’s elnöke előtt – élcelődtek a Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó banki elemzők Deven Sharma, az S&P vezetőjének tegnapi leváltása kapcsán. Bár a távozó elnöknek még az év végéig tanácsadói munkát kínáltak a hitelminősítő anyavállalatánál, nehéz lesz úgy beállítani a leváltást, hogy ne hozzák összefüggésbe az Egyesült Államok augusztus elején történt leminősítésével, az ezt követő állami vizsgálatokkal és az S&P részvényeinek értékvesztésével.
A vezetőcsere semmiképp sem nevezhető angolos távozásnak, annál is inkább, mert szemmel láthatólag igencsak sürgőssé is vált a hitelminősítőnek, hogy megszabaduljon eddigi vezetőjétől, és szeptembertől már a Citibankból átigazolt Douglas Peterson vegye át az irányítást. A cserével a hitelminősítő több legyet is üthet egy csapásra, mert azt a szakaszt is lezárná a cég történetében, amikor megalapozatlan minősítésekkel segítettek mesterségesen felfújni az értékpapírlufit, amely végül a 2008-as tőzsdei krachhoz vezetett. Jellemző, hogy az akkori botrányos besorolásoknak még annyi következménye sem volt az S&P-nál, hogy a válság előtt elnökké kinevezett Sharma egészen eddig felelősségre vonás nélkül folytathatta a munkáját.
Az már most biztosra vehető, hogy utódjának nem lesz könnyű dolga. Az augusztusi botrányos leminősítést követően ugyanis össztűz zúdult a hitelminősítőre: először az amerikai tőzsdefelügyelet kezdeményezett vizsgálatot az S&P ellen, amiért kétezermilliárd dollárral „elszámolta” az Egyesült Államok államadósságának összegét, és többek között erre hivatkozva vonta meg Amerikától a legjobb adósnak járó AAA besorolást. A hitelminősítő kénytelen-kelletlen beismerte ugyan „a tévedését”, ám döntésének megalapozottságát továbbra sem vitatta, és az amerikai gazdaság kilátásainak bizonytalanságaival indokolta a hátrébb sorolást. A tőzsdefelügyelet egyébként bennfentes kereskedelemre is gyanakszik, a leminősítésről ugyanis bizonyos piaci szereplők állítólag már a nyilvánosságra hozatal előtt tudhattak, így elkerülhették a bejelentést követő tőzsdei esésből fakadó veszteségeket.
Az S&P ellen egy harmadik nyomozás is zajlik, amit állítólag már jóval a leminősítés előtt megkezdett az amerikai igazságügyi minisztérium. A gyanú szerint korábban a hitelminősítő olyan értékpapírokat is biztonságos befektetésnek értékelt, amelyekről néhány hónap alatt kiderült, hogy köddé vált a mögöttük lévő fedezet, már ha egyáltalán létezett valaha ilyen. A hurok mindenképp szorul a cég torka körül, mert sem a Moody’s sem a Fitch Ratings nem változtatott az Egyesült Államok besorolásán. A legkínosabb kétségtelenül az lehet az S&P számára, hogy a leminősítésről szóló döntésüket követően az amerikai állampapírok utáni kereslet nemhogy csökkent volna, hanem még nőtt is.

Mutatjuk, miért tüntettek az álcivil szervezetek