A tárcavezető szerint bizonyos termékekre 35 százalékos áfát lehetne kivetni. Úgy véli: az elképzelés kedvező fogadtatásra találna az unióban, hiszen számos tagországnak komoly kihívást jelent a költségvetési hiány és az államadósság kordában tartása.
*
Matolcsy György szerint a célok eléréséhez – adott körülmények között – olyan adóemelésre is sort kell keríteni, amely végső soron hozzájárul a gazdaság motorjának beindításához, az egész unió versenyképességének fokozásához.
A tárcavezető a luxusáfa hatásairól szólva – a minisztérium tájékoztatása szerint – kifejtette: a mostaninál magasabb forgalmi adó közös szabályok mentén történő kivetése nem lenne káros az egységes európai piac eddigi vívmányara. Már csak azért sem, mert a tagállamok előtt ma is nyitva áll a lehetőség, hogy bizonyos termékek és szolgáltatások után a normáltól eltérő, alacsonyabb mértékű forgalmi adót szedjenek be. Matolcsy György levele kapcsán érdemes felidézni, hogy az elmúlt napokban Orbán Viktor miniszterelnök egy nyilatkozatában arról beszélt: sajnálatos, hogy egyes luxuscikkekre – az uniós szabályok miatt – nem vethetünk ki az általánosnál nagyobb forgalmi adót.
– Kis kört és inkább a gazdagokat érintené a luxusáfa, emiatt minden bizonnyal népszerű intézkedés lenne a bevezetése – mondta kérdésünkre Vámosi-Nagy Szabolcs. Az adószakértő úgy véli: minden azon múlik, pontosan mely vagyontárgyakra vetnék ki az adót. Fennáll ugyanis annak veszélye, hogy a nagypénzűek olyan országokba mennének vásárolni, ahol nem alkalmazzák a magas áfát. A szakember rámutatott arra is, hogy a 35 százalékos kulcs kivetéséhez szükséges az uniós szabályok módosítása, s e folyamat akár hosszabb időt, éveket is igénybe vehet.

Így köszöntötte Bódi Guszti Bódi Margót: „Legyünk még együtt 30 évig!”