Strómanok, a Hunvald-ügyben eddig még meg nem hallgatott vádlottak meghallgatásával kezdődik újra az erzsébetvárosi ingatlanpanama-per. A Fővárosi Bíróság (FB) tájékoztatása szerint ma, a tizenharmadik tárgyalási napon várhatóan befejeződik mind a 25 vádlott meghallgatása. Hunvald György volt szocialista polgármester elsőrendű és Gál György, a VII. kerület egykori gazdasági bizottsági elnöke, másodrendű vádlott jelenleg is a legszigorúbb kényszerintézkedés alapján, előzetes letartóztatásban várja a fejleményeket. Ők és társaik a vádirat szerint bűnszervezetben elkövetett csalással, hűtlen kezeléssel, vesztegetéssel és egyéb bűncselekményekkel több mint 600 millió forintnyi kárt okoztak a kerületi önkormányzatnak.
Vincze Piroska bírónő júniusban, a nyári szünet előtti utolsó tárgyaláson ismertette, hogy szeptember 2-án, pénteken kezdődhet meg a tanúk meghallgatásának sora. Elsőként Nagy György vállalkozót, az ingatlanügyletek „értelmi szerzőjét” idézték be. Ő lehet az ügy koronatanúja, aki vesztegetőként a bűncselekmények főszereplője volt, a nyomozás során őt vették először őrizetbe. Tanúként tett vallomásainak köszönhetően azonban fény derült az ingatlanpanama menetére, így nem lett gyanúsított és természetesen vádlott sem. Az áprilisban kezdődött per elején a tárgyalás egy részében zárt ülést rendeltek el, ugyanis az ügyészség a vádirathoz államtitkot tartalmazó iratokat csatolt. Mint azt akkor Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség osztályvezető ügyésze jelezte: ezek összefüggnek a vállalkozó gyanúsítotti kihallgatásával, amelynek jegyzőkönyvét titkosították.
Nagy György csaknem valamennyi épület értékesítésének főszereplője, és vélhetőleg nyomozási alkut köthetett. A vádlottak közül Gál György, Hunvald György, Kardos Péter, Erzsébetváros pénzügyi bizottsága volt SZDSZ-es elnöke, valamint Kormos Lajos értékbecslő is azt állította, hogy ők nem egyeztettek előre a koronatanúval. Bírósági vallomásaik több mint ellentmondásosak. Gál még a kilencvenes években – a Nagy György által nyújtott kölcsönből – megvásárolta, majd a UPC-nek eladta a helyi kábeltévét. Hunvald pedig – mint azt a nyomozás során titkosszolgálati eszközökkel lehallgatott telefonbeszélgetések is tanúsítják – többször is „Big George”-ként emlegeti a vállalkozót.
A vádiratban összesen 17 ingatlan értékesítése szerepel. Gál ingatlanonként 20 és 30 millió forint közötti vesztegetési pénzt kért és kapott Nagytól, összesen 366 millió forintot. A vevőként feltüntetett társaságokba a vádirat szerint a valódi tulajdonosok a strómanjaikat helyezték el. Az ingatlanok vételáráról Gál György hamis értékbecsléseket készíttetett, és erre hivatkozva Hunvald támogatásával a képviselő-testület tagjainak többségét megtévesztette. Mindeközben a „vevők”, az önkormányzati vezetők tudtával, tőkeerős külföldi befektetőkkel tárgyaltak, majd offshore cégeiken keresztül, jelentős haszonnal továbbértékesítették az ingatlanokat. A külföldiek az önkormányzatnak is készek lettek volna a lényegesen magasabb vételárat megfizetni. Az ő képviseletükben, elsősorban ír és izraeli befektetők nevében járt el Erzsébetváros vezetőinél a FB-re másodikként, szeptember 9-re beidézett Polivodáné Dolinay Eszter. A bíróság még ebben a hónapban ugyancsak tanúvallomást kér az eladásokban részt vevő ügyvédtől, Bálint Tibortól, továbbá a polgármesteri hivatalban és az önkormányzat cégeinél érintett szereplőktől. A bíróság októberben hallgatja meg tanúként Hunvald korábbi alpolgármestereit, közöttük Gergely Józsefet, aki jelenleg is MSZP-s önkormányzati képviselő. Több volt koalíciós és egykori ellenzéki képviselőt is beidéznek. Ugyancsak ősszel beszélhet a bíróság előtt Golcsa József azokról az erzsébetvárosi titkokról, amelyeket még Hunvald sofőrjeként látott és hallott. Befolyásolhatja a tárgyalás további menetét Hoffmann László ügyvéd vallomása is. Ő egyik kezdeményezője volt annak a civil szervezetek által tett feljelentésnek, amelynek alapján 2006-ban megindulhatott a büntetőeljárás.
Az erzsébetvárosi ingatlanpanama-ügy nyomozása több más bűncselekményre is fényt derített. A kerület balliberális vezetőinek rokonaival, barátaival és szeretőivel kötött fiktív munkaszerződések, az ugyanennek a körnek juttatott, majd kedvezményesen megvehető bérlakások, továbbá a közpénzből fizetett sok millió forintos telefonszámlák és az önkényesen levetetett kerékbilincsek szintén a vádirat részei. Utóbbiak miatt a vádlottak sorában szerepel Szabó Zoltán volt MSZP-s országgyűlési képviselő, a polgármesteri székben Hunvald György elődje.

Elmarad a keddi hídfoglaló demonstráció – a Kúria helybenhagyta a rendőrség tiltását