Megnyílt Erdélyi Tibor népi szobrász kiállítása

P. Szabó Ernő
2011. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdélyi Tibor népi szobrász, a népművészet mestere A fának második élete című kiállítása látható tegnaptól szeptember 1-jéig a budai Klebelsberg Kultúrkúriában. Az 1932-ben Csengerben született alkotó gyermekként ismerte meg a népi kultúra gazdag hagyományait, ahogyan a munkásságát bemutató kötetben közölt önéletrajzában olvasható, „részt vettem a lekvárfőzésben, fonóban, kántálásban, farsangolásban, dörzsölőben, kukoricahántásban, vetésben, aratásban, temetésen, lakodalomban. Részese voltam a klasszikus paraszti életnek.”
A fa szépségét is gyermekkorában ismerte meg, megmunkálásának titkait pedig asztalos-restaurátorként leste el. 1952-ben Rábai Miklós 150 fiú közül kiválasztva felvette az Állami Népi Együttesbe, ahol számos hazai és nemzetközi sikert ért el. Közben mindvégig megőrizte a fához való hűségét, az együttes turnéi során is faragott, előbb a népi kultúrához tartozó használati eszközöket, csanakot, mángorlót, tükröt, ahogyan néhány, a kiállításon lévő tárgy is mutatja, majd domborműveket, körplasztikákat, amelyek a Klebelsberg Kultúrkúriában látható kiállításának a súlypontját jelentik. 1992-ben elkészítette Uszkán a málenkij robotra elhurcoltak és a világháborúban elpusztított zsidó családok emlékművét. Műveinek tematikáját elsősorban a hagyományos népélet alakjai, jelenetei, a mondák, mítoszok világa, a magyar történelem jeles személyiségei határozzák meg, az eltáncolt és a fába faragott motívumok gyakran átfedik egymást, így lett, ahogyan maga mondja, „a faragók között a legjobb táncos, a táncosok között a legjobb faragó”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.