A református egyháznak akarja átadni a Rózsakerti Általános Iskolát a főváros XXII. kerületi önkormányzata, a világi oktatást elváró szülőket azonban erről nem értesítették – adta hírül a napokban az Index. A portál azt írta: titkolózás, zavaros magyarázatok és tiltakozó szülők jelzik, hogy újabb iskolát adnak át az egyháznak úgy, hogy eddig nem volt igény vallási oktatásra. Néhány szülő arról számolt be: csak kiszivárgott információk alapján szereztek tudomást a tervről. Majd szó esik arról, az eddig is létező, de nem kötelező vallási oktatásra alig néhány diák járt. Az Index úgy tudja, a kerület képviselő-testülete szeptemberben dönt a kérdésben. A portál felhívta a figyelmet arra is, az egyházi iskolák több támogatást kapnak az államtól, mint az államiak. – Ez jó az egyháznak (hívei számát gyarapíthatja, és még pénzt is kap), a településnek (nem kell iskolára költenie) és a tanároknak (jobb körülmények közt taníthatnak) – olvasható a hírportálon.
– Az átadási folyamat a teljes szakmai, majd a kerületi nyilvánosság előtt zajlott, hiszen először a kerületi iskolákkal ismertettük a lehetőséget, majd a leginkább érdeklődő iskolák tárgyalhattak önállóan az egyházzal – nyilatkozta lapunknak Karsay Ferenc. Budafok-Tétény alpolgármestere szerint az előkészítés érdekében az önkormányzat ezután döntött a közvetlen tárgyalások megkezdéséről. Hozzátette: a nagyközönséget a kerület minden háztartásába eljutó ingyenes lapjában több alkalommal tájékoztatták. Mint mondta, az átadással senkinek a joga nem sérül. Ha az önkormányzat az átadás mellett dönt – mondta az alpolgármester –, akkor is csak felmenő rendszerben, első osztálytól kezdve vezetik be a vallásos szellemű oktatás-nevelést. Kiemelte: ez azt jelenti, hogy a most odajáró gyerekeket ugyanazok a tanárok, ugyanúgy fogják tanítani, mint eddig. Szerinte a semleges nevelést igénylő elsősöknek a kerület kilenc iskolája áll rendelkezésre.
A nevelőtestületekre semmilyen nyomás nem nehezedett – jelezte Karsay, s megjegyezte: minden külső befolyástól mentesen vitatták meg a lehetőséget, majd titkos szavazáson, nagy többséggel döntöttek. Az alpolgármester lapunknak azt is elmondta, az önkormányzatnál semmilyen szülői tiltakozásról nem értesültek, egyetlen névtelen levél kivételével. Mint mondta, a szülői érdekképviseletre rendelkezésre áll az iskolaszék és a szülői munkaközösség. Ezekkel a szervezetekkel a minden iskolát érintő jelentős átalakítás előtt egyeztetnie kell a fenntartónak, így ez ebben az esetben sem fog elmaradni. A vallásos nevelés iránti igényt a kerületi református óvoda sikere bizonyítja – mondta Karsay –, amelyik a jelentkezők egy részét helyhiány miatt kénytelen elutasítani. Közben azt is megtudtuk, hogy az önkormányzat a kerületen kívüli keresztény iskolák elszívó hatását is érzi, ami minden, önkormányzati fenntartású iskola részére kockázatot jelent, ha nem reagálnak időben.
Karsay Ferenc cáfolta azt a vádat is, hogy a tervezett döntésnek anyagi okai lennének. A kerület, meglehetősen egyedülállóan, egyetlen iskoláját sem zárta be eddig – jegyezte meg az alpolgármester –, a szükséges anyagiakat saját erőből mindig előteremtette. A gyermeklétszám csökkenése azonban szükségessé teszi, hogy a kerületi intézményhálózat vonzerejét, versenyképességét növeljék, és ebben a vallásos nevelést biztosító iskola is benne van. – Az iskola megválasztása minden szülő alkotmányos joga, és nemcsak az ateista, materialista vagy semleges szülőké, hanem a vallásos szülőké is – mutatott rá Karsay Ferenc.

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!