Keretes írásunkban olvashatják a közös magyar–svéd futballtörténet legérdekesebb, legrégibb lapjait, most kezdjük a közelmúlttal és a jelennel. A legutóbbi hét, immár a XXI. századi találkozóból egy döntetlen mellett hatot nyertek a skandinávok, s ötön szerepelt Zlatan Ibrahimovic, a korszak világklasszisa. Amit sajnos ellenünk rendre bizonyított is. Amint azt múlt szerdai számunkban már elemeztük, amikor nyilvánosságra hozták a svéd válogatott keretet, benne a Milan támadójával, rendre ő volt az, aki a magyaroknak a mattot adta. 2002 őszén csak a remire volt jó a találata, amivel egyenlítettek a stockholmi házigazdák, s utána le is kellett cserélni, mert Király Gábor letarolta őt. 2005 szeptemberében viszont a hosszabbításban hatalmas góllal vett revánsot kapusunkon, négy év múlva pedig, szintén a meccs legvégén, szerencsésen sodorta a labdát Babos Gábor hálójába. Mindkétszer itt, a Puskás-stadionban. „Zlatan – a magyarok szemében tiszta pokol a játéka, ő maga a sátán” – fogalmazott bő két hete az Expressen című svéd újság elemző cikke találóan.
Mégis, miképp sikerülhetne az „ördögűzés”? Erről is megkérdeztük a legutóbbi, bő tizenhat éve történt magyar győzelem gólszerző hősét, Halmai Gábort.
– Nincs mit szégyenkezni azon, hogy Ibra ellenünk is rendre eredményes, hiszen most éppen a Milan színeiben az olasz bajnokságban bizonyítja klasszisát. Fizikai ereje, technikai képzettsége miatt nagyon jól megtartja a labdát, ha pedig befordul, maga az életveszély. Úgy lehetne megfogni, hogy előtte és mögötte is védekezünk, az a kulcs, ha lezárjuk a passzvonalát. Egyébként mindig is szerettem a játékát, s mivel a Barca a szívem csücske, örültem, amikor a katalánokhoz szerződött, ám ott nem alkotott maradandót. A viselkedését viszont nem kedvelem, Juhásznak is alattomosan odarúgott egyszer, pökhendiség jellemzi, de mondhatjuk azt is, olyan a karaktere, hogy különösebben nem akar másoknak megfelelni.
Az egykori 57-szeres válogatott játékos az 1995. áprilisi svédverésre, ezen belül a saját találatára így emlékezett:
– Ez a téma mindig előkerül, amikor velük játszunk, s nem tagadom, jót tesz az egómnak, de talán már feledésbe merült volna, ha azóta nincs a rossz sorozat ellenük. A ’95-ös találatom egyébként a hét gólja lett az Eurosporton, amire akkori belgiumi csapattársaim hívták fel a figyelmemet. A svédek vb-harmadikként érkeztek Budapestre, de ez az eredmény bravúrnak számított tőlük, hiszen nem tartoztak az igazi nagycsapatok közé. Így, bár a legyőzésük szintén bravúr volt, nem keltett akkora visszhangot, mint ha mondjuk ma a németeket vernénk meg. A gólomra visszatérve, Sallói Pista szerzett labdát középen, kitette Mracskó Misinek jobbra, ő beadta laposan, én meg kapásból a jobb alsóba lőttem. Azóta is bennem van a mozdulat, igazából nem volt jó lövés, rosszul találtam el a labdát, de lendületből érkeztem, és le tudtam szorítani, így lett belőle szép gól.
Ilyesmire most pénteken is szükség lenne, s Halmai derűlátó.
– Valóban úgy érzem, hogy lehet esélyünk, komoly csapatokban rendszeresen játszanak a kulcsembereink, nagyon bízom például Hajnal Tamás érvényesülésében a magas, darabos svédek között. Ráadásul minden sorozat megszakad egyszer, de Egervári Sándor bizonyára nem ezt mondja majd a taktikai értekezleten…
Halmai Gábor tehát derűlátó, viszont az ellenfelet nem elemezte. Mi megnéztük, a háromkoronások keretének tagjai hol és milyen sűrűséggel játszanak. Az egész társaságból mindössze ketten szerepelnek hazai klubban: Tobias Hysén az IFK Göteborgban, a 117-szeres válogatott veterán, 35 éves Anders Svensson pedig az Elfsborgban, de mindketten légióskodtak korábban Angliában. A kapusok közül Andreas Isaksson a holland PSV Eindhoven, Johan Wiland a dán FC Köbenhavn első számú kapusa. A védelemből hiányzik majd az Aston Villa tapasztalt bekkje, Olof Mellberg, így belül Daniel Majstorovic (Celtic) párja Andreas Granqvist lesz, aki a nyáron igazolt Groningenből Genovába. Behrang Safari az Anderlechtnél Juhász Roland, Jonas Olsson a West Bromwichnál Gera Zoltán csapattársa, s fix kezdő. A középpályán komoly „holland légió” található, hiszen Emir Bajrami a Twente, Rasmus Elm és a tavaly őszi, magyarok elleni stockholmi Eb-selejtezőn duplázott Pontus Wernbloom az AZ Alkmaar, Alexander Gerndt pedig az Utrecht játékosa. Kim Källström a Lyonnal újabb BL-csaták elé néz, Sebastian Larsson és Martin Olsson Angliában (Sunderland, Blackburn) pallérozódik, szintén alapjátékosként. A csatársorban Zlatan Ibrahimovicot nem kell bemutatnunk, az olasz Serie A halasztott rajta miatt gyógyulása szinte biztos, játékkedve szintén. Ola Toivonent azért ismerjük, mert nyárig Dzsudzsák Balázzsal gyártotta a PSV góljait, ő maradt Eindhovenben. Johan Elmander viszont távozott a Premier League-beli Boltontól, ahol főszereplő volt, s most Isztambulban, a Galatasaraynál próbálkozik hasonlóval. Összességében tehát Svédország válogatottjának tagjai még komolyabb csapatokat erősítenek, mint a mieink, jellemzően kulcsemberként. Ettől persze még legyen igaza Halmainak…

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!