Az ombudsman a közétkeztetésről
A közétkeztetésre vonatkozó szabályrendszer átfogó felülvizsgálatát kezdeményezte a kormánynál Szabó Máté. Az ombudsman szerint a szabályozás hiányából adódó ellátási egyenlőtlenségek, a mennyiségi és minőségi gondok sértik a gyermekek kiemelt védelemhez és gondoskodáshoz való jogát, s a jogbiztonságot. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa panaszok alapján vizsgálódott és fordult a kormányhoz. (MTI)
Pénzükhöz jutottak a tűzoltók
Már ötvenhat tűzoltóság megkapta a munkatársainak visszamenőlegesen járó túlmunkadíjat – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Augusztus 31-ig 88 hivatásos önkormányzati tűzoltóság küldte meg számukra a túlmunkadíjak kifizetéséről szóló támogatási szerződést, közülük 77-tel aláírtak, s elkezdődtek az utalások. (MTI)
Elutasították Gergényi panaszát
Nem tartotta megalapozottnak, ezért elutasította a Katonai Főügyészség Gergényi Péter panaszát, amelyet meggyanúsítása miatt terjesztett elő. A volt budapesti rendőrfőkapitány ellen a 2006. őszi eseményekkel összefüggésben indult büntetőeljárás, amiért a kivezényelt rendőrök parancsnoki utasításra nem viseltek azonosító számokat. Gergényit a katonai ügyészség július 12-én hallgatta ki, és ellenőrzés vagy elöljárói intézkedés elmulasztása lehet a gyanú oka. (MH)
Tizenöt tagú az AB
Mától tizenegyről tizenöt tagúra bővül az Alkotmánybíróság létszáma. Az Országgyűlés június 27-én választotta alkotmánybírává Balsai István fideszes országgyűlési képviselőt, az Antall-kormány igazságügy-miniszterét, Pokol Béla egyetemi tanárt, Szalay Péter ügyvédet, Szívós Máriát, a Fővárosi Bíróság tanácselnökét és Dienes-Oehm Egon korábbi nagykövetet. Az új alkotmánybírák mandátuma tizenkét évre szól. (MTI)
Megszűnő eljárások?
Megszűnnek az Alkotmánybíróság jövő év január 1-jén folyamatban lévő eljárásai, ha a kifogásolt jogszabály utólagos vizsgálatát nem a kormány, az országgyűlési képviselők negyede vagy az alapvető jogok biztosa kezdeményezte – ezt tartalmazza az alkotmánybírósági törvény fideszes tervezete. Ugyanakkor az így megszűnő eljárás indítványozói alkotmányjogi panaszt nyújthatnak be 2012. március 31-ig, ha a megjelölt kérdés az új alaptörvény rendelkezéseivel összefüggésben is vizsgálható, s a jogszabály megsemmisítése számukra előnyös. (MTI)
Kártérítést kapott Budaházy
Kifizette a rendőrség azt a csaknem nyolcszázezer forintot, amelyet Budaházy György a Gyurcsány-kormány alatti, rendőrségi jogsértés miatt kapott kártérítésként. A Készenléti Rendőrség és a Budapesti Rendőr-főkapitányság köteles elnézést is kérni Budaházytól, akit 2008. április 11-én, a fővárosi Clark Ádám téri demonstráción jogellenesen fogtak el, s tartották fogva. (MTI)

Orbán Viktor: Átlépte a leadott voksok száma az egymilliót az Ukrajna gyorsított unió tagságáról szóló szavazáson!