Megkezdődött a Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat által működtetett intézmények állami fenntartásba adásának folyamata – jelentette be tegnap közös tájékoztatón az önkormányzat közgyűlésének elnöke és a megyei kormányhivatal vezetője. Lengyel Györgyi megyei kormánymegbízott hangsúlyozta: a többi megyéhez hasonlóan 2012. január 1-jétől itt is állami fenntartásban, a kormányhivatal kezelésében működnek az eddigi megyei fenntartású intézmények. Ez a megyei önkormányzatok elmúlt nyolc évben felhalmozódott, 120-130 milliárdos adósságállományának rendezését is szolgálja – jelezte.
Kovács Sándor közgyűlési elnök arról beszélt: az átalakulás esetükben 22 egészségügyi, szociális, oktatási, gyermekvédelmi és kulturális intézmény körülbelül 3500 dolgozójának életében jelent pozitív változást. – Az egységes finanszírozás és irányítás számos eddigi anomáliát megszüntet, nagyobb mozgásteret ad az új fenntartónak, s a munkabérek kifizetésére is az eddiginél nagyobb garanciát nyújt – mondta az elnök. Aláhúzta: az átszervezés miatt sem intézménybezárástól, sem a férőhelyek, a szolgáltatási színvonal csökkenésétől, s elbocsátásoktól sem kell tartani.
Miközben Hajdú-Biharban is készülnek az intézmények állami kézbe adására, a CIB Bank kétmilliárd forint névértékű, svájcifrank- alapú kötvény azonnali visszavásárlását kérte a megyétől. A pénzintézet arra hivatkozik, hogy a kötvények jegyzése, azaz 2007 óta a svájci frank árfolyama jelentősen megnőtt, s az önkormányzattal kötött szerződés szerint ilyen esetben joga van a kötvényfinanszírozás azonnali felmondására. A 2007-ben tíz évre kibocsátott kötvény visszavásárlása jelen árfolyamon 3,4 milliárd forintjába kerülne az önkormányzatnak, de az ügylet rendezésére szeptember 30-ig haladékot kapott. Rácz Róbert kormánymegbízott elmondta, az egyeztetésbe bekapcsolódik az állam, mert az ősszel elfogadni tervezett önkormányzati törvény értelmében itt is átveszik a megyei önkormányzat intézményeit. Hajdú esetében ez 23 múzeumot, könyvtárat, gyermekjóléti, szociális, oktatási és egészségügyi intézményt jelent, köztük a debreceni önkormányzattal közösen fenntartott Kenézy-kórházat. Bodó Sándor közgyűlési elnök közölte, a 23 intézménnyel 3,4 milliárd forintnyi adósságot adnak át, ami azért keletkezett, mert 2007-től 2010-ig az állam 10,7 milliárd forint forrást vont el tőlük.
Pozitív iránynak tartja a készülő önkormányzati törvényt, a megyei önkormányzatokra nézve pedig kedvező hatást vár Horváth Zoltán, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke és Hargitai János megyei kormánymegbízott. Utóbbi a közös tájékoztatón megjegyezte, a megyében végre területi önkormányzatként nem intézmények fenntartásával, hanem elsősorban területfejlesztéssel foglalkoznak a jelenlegi régiós fejlesztési tanács helyett. Horváth jelezte, az átadás náluk 13 intézményt érint, amelyekben 1400-an dolgoznak.
Egy nappal korábban Zalában számolt be a megyei közgyűlési elnök és a megyei kormányhivatal vezetője az átadásról, ahol a változás 26 intézményt és 3300 dolgozót érinthet. Rigó Csaba kormánymegbízott jelezte, a folyamat bonyolult, s még történhetnek változások.
– Augusztus 31-én több koncepció is a kormány elé kerül, így az új önkormányzati törvény tervezete, ami az átadás-átvételben is módosításokat eredményezhet – emelte ki. A kormánymegbízott kifejtette: az intézmények tulajdonlása még nincs meghatározva, miután 2013-ban létrejönnek a járások, amivel egyes intézményfenntartási feladatok is átkerülhetnek járási szintre. Ezen túlmenően is számos más, tervezett ágazati törvény befolyásolhatja még az átadás-átvételt.
Közben az MSZP négypárti, valamint az összes önkormányzati szövetség részvételével folytatott egyeztetést sürget a készülő önkormányzati törvény kapcsán.

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon