Rendőrök zárták le az utakat tegnap, helyi idő szerint kilenc órakor Tokióban, s ezzel kezdetét vette az idei, szeptember elsejei katasztrófavédelmi gyakorlat – közölte a BBC. A brit híradás szerint idén eddig nem tapasztalt helyzet elé állították a hatóságok a tréning résztvevőit: a japán fővárost pusztító, a Richter-skála szerinti 7,3-as erősségi földrengés rázta meg, s a sérültek, valamint a romok miatt járhatatlanná váltak a metropolisból kivezető utak. A forgalom irányítását ezért röviddel a vészharangok megkongatása után a kivezényelt rendőrök vették át – több mint száz helyen kellett munkába állniuk. A vonatokat és metrókat eközben leállították, majd az utasokat biztonságba helyezték.
A gyakorlat az iskolásoktól a kormányig szinte mindenkit érintett Tokióban. A kabinet a távozó Kan Naoto miniszterelnök vezetésével rendkívüli ülést hívott össze, hogy gyors megoldásokat találjon a természeti csapást követő problémákra. Japánban egyébként minden évben rendeznek hasonló gyakorlatokat szeptember elsején. A dátum szimbolikus, mivel 1923-ban ezen a napon döntötte romba Tokiót és Jokohamát egy 8,3-as erejű földrengés. A katasztrófa több mint 100 ezer ember életét követelte. A hasonló katasztrófákat akarják elkerülni a rendszeres gyakorlatokkal. A BBC szerint az elővigyázatosságnak köszönhető, hogy a Japánt márciusban sújtó természeti katasztrófák, a földrengés és cunami eltűntjeinek és halálos áldozatainak száma nem haladta meg a 25 ezret.
Eközben újabb természeti csapás miatt aggódnak a szigetországban; heves széllökésekkel és esőzéssel érheti el a hét végén Japán nyugati partvidékét a Talas nevű tájfun – jelentette a japán meteorológiai hivatal. A tájékoztatás szerint óránként 50–70 milliméter csapadék zúdulhat alá már péntek éjszaka. A szél sebessége óránként 126 és 180 kilométer között valószínű.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába