Ma tartja alakuló ülését az otthonvédelmi monitoringbizottság. A testület többek között a devizaadósok érdekében felállított árfolyamvédelmi program működését kíséri majd figyelemmel, és szükség esetén javaslatot ad a szabályozás továbbfejlesztésére. Emellett áttekinti a hazai lakossági hitelezés szabályozását, különös tekintettel a banki hitelek árazására, a bankok közötti versenyhelyzetre és a fogyasztóvédelmi szabályozásra. Ennek kapcsán megtárgyalja a különböző hazai és nemzetközi szervezetek ajánlásait, más országok legjobbnak tekintett gyakorlatait, tapasztalatait is, és a kormány hatásköréhez tartozó pénzügyi szabályozási javaslatokat fogalmaz meg. – A testület vezetője Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára lesz, de a tagok között szerepel Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, valamint Balogh László, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének alelnöke is – közölte lapunkkal a Nemzetgazdasági Minisztérium. Arra a kérdésre azonban egyelőre nem tudjuk a választ, hogy milyen következményekkel járhat az esetleges szabálytalanságok napvilágra kerülése. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint azon van a hangsúly, hogy a törvényi háttér hibáira derül-e fény, vagy olyan esetekre, amikor a pénzintézetek nem a szabályok szerint jártak el, így megkárosították az ügyfeleket.
*
Ez utóbbi esetben egyértelműen meg lehet határozni a vétkest, ezért egy elmarasztaló ítélet hatálya akár visszamenőleg is érvényes lehet.
A mai nap egy másik régen várt eseményt is tartogat a devizaadósok számára. A Napi Gazdaság információja szerint ugyanis a Nemzeti Eszközkezelő Társaság is ma áll fel. A napilap úgy tudja, az eszközkezelőre kétmilliárd forint jut majd, de ez az összeg a szükséges szervezeti és infrastrukturális háttér biztosítása után legfeljebb néhány száz lakás megvásárlását teszi majd lehetővé. A kormány egyébként 2014-ig maximum ötezer olyan lakást venne át előre meghatározott értéken a bankoktól, amelynek adósa már hónapok óta nem képes fizetni a törlesztőrészletét.
A fizetésképtelen adósok száma a banki várakozások szerint 2011 második felében tovább emelkedik majd. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelezési felmérése rámutatott, hogy a fizetésképtelenség miatt átstrukturált kölcsönök aránya jelentősen megemelkedett április eleje és június vége között. A negyedév végéig a jelzáloghitelek 11,5 százalékán módosítottak a pénzintézetek, hogy az adósoknak kevesebbet kelljen fizetniük, így elkerüljék a bedőlést. – Ezek a próbálkozások azonban úgy tűnik, nem jártak sikerrel: az átütemezett kölcsönök harmadát ugyanis az alacsonyabb részletek ellenére sem tudják törleszteni az adósok – derül ki a felmérésből. Ráadásul ez az arány valószínűleg szebb képet fest a valóságosnál. Homolya Dániel, a jegybank vezető szakértője ugyanis elmondta, hogy a pénzintézetek általában új megoldást keresnek, ha az ügyfelük nem tudja fizetni az átstrukturált hitelét és új, hosszabb határidőket adnak a számára, ezért a fizetésképtelen adósok egy része még mindig a jól teljesítők között szerepel.
Az MNB felméréséből az is kiderül, hogy sem a háztartási, sem a vállalati hitelezés nem élénkült az első fél évben és a közeljövőben nem is várható fordulat e téren. A lakáscélú hitelek iránt a második negyedévben is csökkent a kereslet, miközben a fogyasztási hiteleknél már némi élénkülésről számoltak be a pénzintézetek. A lakossági hitelek feltételei érdemben nem változtak, és a bankok nem is terveznek jelentősebb módosításokat, a vállalati hitelezés feltételein azonban a következő fél évben szigorítanának a pénzintézetek. Az önkormányzati hiteleknél szintén a korábbinál magasabbra kerül a léc. Ráadásul egyre több településnek okoz gondot a kölcsönök visszafizetése. Június végére egy százalékra emelkedett az átrendezett hitel és kötvényállomány az önkormányzatok körében, de ez az arány a bankok előrejelzése szerint az év végére tíz százalékra is emelkedhet. A fizetésképtelenség elharapódzása többek között annak köszönhető, hogy a települések jelentős része svájci frankban adósodott el.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető