Új, a kereskedelmi filmkészítésre felkészítő iskola nyitotta meg kapuit a napokban. A Budapest Film Academy (BFA) olyan filmkészítő kurzusokat indít az ELTE BTK-val együttműködésben, amelyek egy-két év alatt a filmkészítés teljes vertikumát lefedik. Hódi Jenő, a CinePartners Entertainment Inc. elnöke és tulajdonosa augusztus 29-én együttműködési megállapodást írt alá az ELTE Bölcsészettudományi Kara nevében Dezső Tamás dékánnal és Brenner Koloman dékánhelyettessel. Az együttműködés gyakorlati kezdetét jelenti a 2011/12-es tanév első félévében induló, A játékfilmkészítés alapjai című kurzus, egy átfogó ismereteket nyújtó bevezető stúdium, amely a BFA tanfolyamaként indul az ELTE BTK filmtudományi tanszékének szakmai felügyeletével. A kurzusra a jelentkezési határidő szeptember 12-e, a 13 hetes elméleti és gyakorlati képzés az ELTE őszi szemeszteréhez igazodik. A kurzust az ELTE kreditértékkel, szakmai gyakorlatként fogadja el, külső egyetemről érkezők számára pedig úgynevezett ECTS-kreditigazolást ad ki az akadémia a tanfolyam végén – nyilatkozta Hódi Jenő a Magyar Nemzetnek.
A legújabb filmes intézmény vezetője elmondta, hogy a BFA saját képzési tervét egyeztette az ELTE BTK filmtudományi tanszékével. – A tanfolyam díjköteles, de ösztöndíjrendszert már a kezdetektől alkalmazunk, amellyel akár százszázalékos költségtérítést is kaphatnak az arra érdemesek – tette hozzá. A tervek szerint a következő félévben a BFA a tárgyak szélesebb kínálatát tudja majd felajánlani az együttműködés részeként. Ekkor szándékoznak beindítani az angol nyelvű stúdiumokat is, amelyekre már most is volt jelentkező.
A mostani kurzus lényege, hogy egy kész forgatókönyv alapján a hallgatók szakemberek segítségével leforgatnak egy-két jelenetet, amit professzionális módon befejeznek. Emellett költségvetést, forgatási ütemtervet, teljes prezentációt készítenek, amellyel a projekt piacképessé és külföldön is eladhatóvá válik. – Szeretnénk megmutatni a diákoknak, hogyan kell a nemzetközi piacra késznek lenni, versenyképesen kilépni a határokon túlra – mondta Hódi. A feldolgozandó forgatókönyvet Hódi írta Örkény István Tóték című műve alapján, amelynek átiratában a postás lesz a kulcsszereplő. Az induló kurzus általános kitekintést ad a szakma teljes vertikumára, mert Hódi megfogalmazása szerint nem lehet jó valaki a szakmájában, ha nem ismeri a többiekét. Ennek szellemében a gyakorlati kurzusokat neves filmkészítők tartják. Ragályi Elemér operatőr és Goda Krisztina rendező örömmel osztják meg a hallgatókkal szakmai tapasztalataikat. A felkért előadók között szerepel Radnóti Zsuzsa, Örkény István özvegye, a Vígszínház fődramaturgja, aki forgatókönyvírásról és dramaturgiai ismeretekről fog beszélni, Hábermann Jenő a produceri munkáról és a nemzetközi koprodukciókról, Szabolcs János a látványtervezésről tart előadást. A tervek szerint a tanfolyamot félévenként néhány napos workshop egészíti ki, ezt világhírű filmesek fogják tartani, akiket Andrew G. Vajna hív meg.
Hódi reményei szerint a mostani tanfolyami formát követően akkreditált MA-rendszerben 2012 őszén megindulhat a mesterszak is. – A Színház- és Filmművészeti Egyetemen zajló képzésektől abban fog különbözni a miénk, hogy a mi szemünk előtt elsősorban a nemzetközi piacra szánt alkotások lebegnek, ilyenek létrehozására készítjük fel a hallgatókat – tette hozzá a BFA elnöke.

Menczer Tamás: Az ukrán kém – Magyar Péter „testvére” – megfenyegette Orbán Viktort!