Szaporodnak az újabb adósságválságra és recesszióra utaló jelek a világgazdaságban, több nagybank kockázati megítélése ugyanis a három évvel ezelőtti tőzsdei összeomlás idején mért szintre kúszott fel. Többek között a BNP Paribas, a Deutsche Bank és az Intesa Sanpaolo kötvényeinek biztosítása kerül egyre többe, a 2008-as tőzsdei összeomlást elindító Royal Bank of Scotland pedig ma már kockázatosabbnak számít, mint a Lehman Brothers befektetőház csődje előtti napokban. A The Telegraph szerint a baljós jelek arra utalnak, hogy heteken belül újabb tőzsdei pánik söpörhet végig a világon. Az Európai Unió munkanélküliségi aránya romlott, a német befektetői bizalmi index két és fél éves mélyponton áll, az Egyesült Államok alig növekszik.
*
A The Telegraphnak nyilatkozó londoni bankvezetők a likvid pénzek hiányában látják a bajok forrását. A forráshiány szerintük már a 2008-as állapotokat idézi. Az egyik európai bank tisztviselője úgy fogalmazott, hogy „egy jelentős piaci sokk felé tartunk, ami szeptember–október tájékán érheti el a piacokat, és komolyabb lesz, mint bármi, amit eddig láttunk”. Kétségtelen, hogy az Egyesült Államok augusztus 5-i leminősítése óta nem nyugodtak meg a piaci kedélyek, amihez hozzájárult az is, hogy időközben Japántól megvonta a legjobb adósnak járó besorolást a Moody’s hitelminősítő. Az Egyesült Államokkal kapcsolatos félelem érthető, hiszen például a legfrissebb adatok szerint az ország feldolgozóiparának növekedése gyakorlatilag leállt. A legfrissebb index 50,6 ponton áll, az 50 pont alatti érték pedig már zsugorodást jelez. A bizalmatlanság másik oka, hogy míg 2008-ban a fejlett államok még képesek voltak élénkítőcsomaggal tompítani a válságot, addig mára ezek a források elapadtak, és megtorpant a kilábalás.
A Royal Bank of Canada tegnap közzétett előrejelzése szerint a leggyorsabb fejlődést mutató feltörekvő országok növekedése most már nem lesz elég erős ahhoz, hogy az adósságválsággal küszködő nyugatot kihúzza a válságból. A Brazíliát, Oroszországot, Kínát és Indiát (BRIC) tömörítő csoport költségvetései három évvel ezelőtt még pozitív egyenleget mutattak, mára azonban közel háromszázalékos hiányt jeleznek, és tartani lehet a kínai ingatlanpiaci buborék kipukkadásától is. A Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozva Michael Spence Nobel-díjas közgazdász kifejtette: ötven százalékra teszi annak esélyét, hogy egy újabb hullámvölgy előtt áll a világgazdaság. Valóban romlott a helyzet az utóbbi hetekben: egyes bankok csődkockázati mutatói emelkedtek, amelynek elsődleges oka, hogy a piacok tartanak a pénzintézetek egymás közötti hitelezésének leállásától – nyilatkozta lapunknak Németh Dávid, az ING bank vezető elemzője. Mint mondta, a bankokkal kapcsolatos félelmeket az is táplálja, hogy a kihelyezett hiteleik összege a bizonytalan gazdasági környezet miatt csökkent, miközben egyre többet kell fizetni a náluk elhelyezett betétek után. E két tényező összességében rontja a pénzintézetek jövedelmezőségét. A profitot az is csökkenti, hogy a válság kirobbanása óta a bedőlt hitelek aránya nőtt, és még mindig nem látni az alagút végét. Véleménye szerint a piaci borúlátást a roszszabb növekedési kilátások, és az euróövezet adósságválságának kiújulása is erősíti.
Nemrégiben Robert Zoellick, a Világbank elnöke jelezte: „egy új és más típusú vihar küszöbén állunk, és ez nem ugyanaz, mint a 2008-as válság volt”. Zoellick szerint az eddigi nehézkes gyorsulásból „új és veszélyesebb szakaszba” lépett a világgazdaság, az euróövezet adósságválsága pedig „könynyen a világgazdaság legsúlyosabb kihívásává nőheti ki magát”.

Muri Enikőt a hét leggyalázatosabb hozzászólásával támadják